NÁZOR: Ruská neomalenost roste, varuje analytik. Důvod je podle něj prostý

Zdá se, že Rusko je stále odvážnější ve své pompézní rétorice a rovněž při demonstraci své vojenské síly velmi blízko území Spojených států. S tímto varováním vystoupil politolog a vojenský analytik Caleb Larson v komentáři pro server National Interest.

Larson odkazuje na slova generála amerických vzdušných sil Glena VanHercka, že co do vojenských prostředků i mentality převyšuje Rusko všechny ostatní státy světa, pokud jde o reálnou hrozbu pro Spojené státy. Autor komentáře také zmiňuje generálův názor, že největší aktuální ohrožení americké bezpečnosti představují moderní ruské ponorky a střely s plochou dráhou letu.

„(Rusko) vyvinulo prostředky, které před dvaceti lety neexistovaly… střely s plochou dráhou letu o velmi malém radarovém průřezu, ponorky na úrovni našich ponorek,“ cituje analytik VanHercka, který zastává pozici velitele Severního velení letectva Spojených států. Dodává, že slova zazněla na konferenci Centra pro strategická a mezinárodní studia věnované úvahám o obraně amerického území.

Vojenská síla

Podle VanHercka jsou znepokojivé především ruské střely s plochou dráhou letu, vysvětluje Larson. Poukazuje, že aktuální modernizované ruské střely jsou mnohem účinnější než ty, které Rusko zdědilo ze sovětské éry.

Tyto střely navíc mohou zasáhnout území Spojených států přímo z odpališť na ruském teritoriu, upozorňuje analytik. Domnívá se, že při naplňování svých zahraničněpolitických ambicí by Rusko rádo zkombinovalo stále ničivější střely a další vojenskou techniku s pokročilými vesmírnými a kybernetickými prostředky.

Ruským záměrem je v podstatě vybudovat vlastní odstrašující kapacity, zničit americké odhodlání a zbrzdit či oslabit americkou schopnost vidět dopředu, souhlasí autor komentáře s domněnkou generála VanHercka. Zmiňuje také rostoucí ochotu Ruska uchylovat se k bombastickým prohlášením a ukázkám své vojenské síly poblíž amerického území.

Jak Larson vyzdvihuje, v předchozím roce došlo k velkému nárůstu ruské přítomnosti v americkém vzdušném prostoru a teritoriálních vodách. Cituje v té souvislosti VanHerckovo tvrzení, že v roce 2020 došlo k největšímu počtu průniků do identifikačních zón americké protivzdušné obrany o konce studené války.

Zájem o Arktidu

Nejde jen o vzdušný prostor, zdůrazňuje politolog. Připomíná, že značná část ruské Tichomořské flotily operuje nedaleko pobřeží Aljašky, tedy ve výsostné ekonomické zóně Spojených států.

„Jedna ruská ponorka dokonce měla tu drzost, že se tam (u pobřeží Aljašky) vynořila mezi množstvím rybářských lodí a vypálila odtud skutečnou raketu,“ pokračuje autor komentáře. Pokládá tedy otázku, co je cílem tohoto „ukazování svalů“ v severoamerických vodách.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Larson se domnívá, že jím je snaha o dominanci v Arktidě. Spolu se zrychlováním globálního oteplování má totiž Rusko unikátní příležitost využít tamní rozmrzající krajinu.

Krom využití námořních tras, které zůstávají po delší část roku bez ledu, získá Rusko rovněž přístup k nerostným zdrojům v severních oblastech, pod vodou i pod zemí, uvádí analytik. Míní, že lukrativnost těchto zdrojů může v budoucnu dále růst a bude velmi důležitá pro slábnoucí ruskou ekonomiku závislou na prodeji ropy, která zatím příliš nepokročila při odklonu od modelu založeného na fosilních palivech.

„Ekonomický a vojenský vliv v Arktidě je vysokou prioritou pro ruský stát, přičemž tyto nároky budou zřejmě časem spíše sílit než oslabovat,“ píše Larson. Doporučuje Spojeným státům, aby toto nespouštěly ze zřetele.

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Ruská armáda arktida

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy