Šéf CDC vyzdvihoval význam roušek, podle Trumpa se plete

Chirurgické roušky jsou nejsilnějším nástrojem v boji proti covidu-19, možná ještě účinnějším než vakcína, která bude ve Spojených státech všeobecně dostupná až kolem poloviny příštího roku. Takto se ve středu vyjádřil šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield.

Jeho stanoviska krátce nato zpochybnil americký prezident Donald Trump. Mimo jiné řekl, že Redfield byl zmatený a při slyšení v americkém Senátu předkládal chybné informace.

Deník The New York Times (NYT) napsal, že i na Trumpovy poměry je takto důrazné odmítnutí vědeckých závěrů jeho vlastní vlády mimořádné. Prezident USA dlouhodobě čelí kritice, že ignoruje názory odborníků, ať už se týkají koronaviru nebo klimatických změn. Populárně vědecký časopis Scientific American tento týden uvedl, že Trump svým zavrhováním vědy a fakt závažně poškodil svou zemi a její obyvatele.

Nejnovější ukázkou prezidentova přístupu je polemika okolo přínosu roušek a délky čekání na vakcínu proti covidu-19. Trump v poslední době opakuje, že USA by vakcínu mohly mít k dispozici už před nadcházejícími volbami, jeho vyjádření k rouškám zase nejsou příliš konzistentní. V létě jejich nošení podpořil, při úterní televizní debatě ovšem řekl, že "existuje mnoho lidí, kteří si myslí, že masky nejsou dobré".

Mezi tyto lidi zjevně nepatří šéf CDC Redfield. "Tyto obličejové masky jsou nejdůležitějším, nejsilnějším nástrojem, jaký v oblasti veřejného zdraví máme," řekl před výborem senátorů, přičemž v ruce držel klasickou roušku používanou ve zdravotnictví. "Máme jasné vědecké důkazy o tom, že fungují, a jsou naší nejlepší obranou," uvedl později.

Redfield dokonce spekuloval, že roušky by v souvislosti s koronavirem mohly obyvatelstvu poskytovat lepší ochranu než případná vakcína, která nemusí u všech naočkovaných vyvolat kýženou reakci imunitního systému. Domnívá se, že ověřená vakcína by mohla být připravená v listopadu nebo v prosinci, ovšem jen v omezeném množství. "Ptáte-li se, kdy bude všeobecně dostupná pro americkou veřejnost... myslím, že se bavíme o pozdním druhém čtvrtletí nebo třetím čtvrtletí (roku) 2021," dodal.

"Jestli to opravdu řekl, je to chyba, protože jsme připraveni (vakcínu) okamžitě distribuovat," reagoval na pozdější tiskové konferenci Trump. Redfield podle něj v daném momentě nepochopil otázku a byl zmatený. Pochybením na straně šéfa CDC prezident vysvětloval i jeho slova o rouškách. "Myslím, že roušky mají hodně problémů," citovala Trumpa televize CNN.

Redfield nicméně před senátory zopakoval, že CDC vyzývá všechny Američany, aby na veřejných místech roušky nosili. K vývoji v USA se dnes vyjádřil i prominentní expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan, podle kterého je důležité, aby činitelé na všech úrovních vystupovali jednotně. WHO aktuálně chirurgické roušky označuje za účinný mechanismus proti šíření koronaviru, vlády by podle ní měly při špatné epidemické situaci doporučovat veřejnosti i "nezdravotnické" obličejové pokrývky, přestože jsou k dispozici jen "omezené důkazy ohledně jejich efektivity".

V USA v posledních dnech odhalené případy infekce přibývají tempem okolo 40.000 za den, přičemž podle iniciativy The COVID Tracking Project se denně otestuje zhruba 650.000 vzorků. Šíření koronaviru se v zemi podle dostupných statistik od konce července výrazně zpomalilo. Kvůli letnímu rozmachu nákazy se na mnoha místech USA v jisté podobě zaváděla povinnost nosit na veřejnosti obličejovou pokrývku.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 12 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy