Skončí USA v dlouhé ekonomické depresi? Profesor naznačil možný scénář

NÁZOR - Statistiky z minulého týdne oficiálně potvrdily to, co všichni věděli - jen pár měsíců koronavirové krize má ve Spojených státech za následek nezaměstnanost na úrovni velké deprese ze 30. let minulého století, poukazuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii upozorňuje, že to ovšem neznamená, že země je skutečně v hospodářské depresi.

Zotavení může být rychlé

O depresi by šlo hovořit, pokud by extrémně vysoká nezaměstnanost trvala dlouho, například rok, vysvětluje odborník. Tvrdí, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa a její spojenci činí vše proto, aby takovou možnost přiblížili.

Krugman záměrně nemluví o nejvyšší nezaměstnanosti od velké deprese, ale o úrovni velké deprese, což je mnohem ostřejší stanovisko. "Abyste pochopili, proč to říkám, musíte si přečíst statistiku, nikoliv sledovat pouze hlavní čísla," píše profesor. Přiznává, že nezaměstnanost ve výši 14,7 % je velmi znepokojivá, ale vládní zpráva přiznává, že s ohledem na technické komplikace je číslo zřejmě podhodnocené o téměř 5 %.

Pokud je to pravda a nezaměstnanost v USA nyní dosahuje 20 %, šlo by o horší stav než během velké deprese vyjma dvou let, a proto ekonom pokládá otázku, jak rychle může trvat náprava. Očekává, že pokud se podaří dostat koronavirus pod kontrolu, zotavení může být velmi rychlé, mnohem rychlejší než v případě finanční krize z roku 2008, která souvisela s hypoteční bublinou a bezprecedentní mírou zadlužení domácností.

Dostat koronavirus pod kontrolu znamená podle Krugmana "zplošťovat křivku", což se ve Spojených státech daří, jelikož šíření nemoci zpomalilo natolik, že nedochází k zahlcení nemocnic. Dále je nutné křivku zvrátit, tedy výrazně snížit počet nakažených a udržet vysokou míru testování a rychle zachytávat nové případy, což spolu s trasováním může vést k umístění osob, které přišly do kontaktu s virem, do karantény, uvádí nobelista.

K tomu je ovšem nutné přísně dodržovat režim omezení mezilidských kontaktů, jak dlouho bude potřeba, domnívá se ekonom. Dodává, že následně bude třeba chránit všechny Američany testováním a trasování, které se momentálně týká téměř výhradně osob přímo pracujících pro prezidenta Trumpa.

"Zvrácení křivky není lehké, ale je dobře možné," píše Krugman. Připomíná, že se to podařilo mnoha zemím, například Jižní Koreji, Novému Zélandu, ale také Řecku. Tvrdí, že zmírnit počty nakažených se spíše podařilo těm zemím, které jednaly rychle, zatímco ve státech, které dlouhé týdny vážnost situace popíraly, jsou čísla nadále vysoká.  

I tam, kde epidemie udeřila ničivě, je možné čísla snížit, pokud se bude držet nastolená linie, míní profesor. Jako příklad dává New York, epicentrum nákazy v USA, kde je aktuální denní počet nakažených a úmrtí jen zlomkem toho, jaký byl před pár týdny.

Z propadu do deprese

Trump a jeho spolupracovníci ale tuto linii držet nechtějí, deklaruje nositel Nobelovy ceny. Konstatuje, že chvíli se sice zdálo, že stávající administrativa je ochotná brát covid-19 vážně - v půlce března zavedla opatření k omezení mezilidského kontaktu, byť se tak nestalo na základě federální regule -, ale v poslední době jsou z Bílého domu slyšet slova o znovuotevření ekonomiky, ačkoliv Spojené státy se zdaleka neblíží stavu, aby tak učinily bez rizika druhé vlny nákazy.   

Trumpova administrativa a její spojenci jsou zjevně jasně proti poskytnutí finanční pomoci která by americké společnosti pomohla vydržet karanténu bez závažných těžkostí, připomíná ekonom. Odkazuje na slova republikánského senátora Lindseyho Grahama, že prodloužení zvýšených příspěvků v nezaměstnanosti proběhne "jen přes jeho mrtvolu", a jeho stranického kolegy Mitche McConnella, že pomoc oblastem, kde přišly o práci miliony lidí, by byla "záchranou demokraty ovládaných států".

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Krugman se ztotožňuje s tvrzením Andyho Slavitta, který řídil veřejné zdravotní programy v éře prezidenta Baracka Obamy, že Trump vzal nohy na ramena a tváří v tvář svému úkolu a opatřením nutným k porážce pandemie se vzdal zodpovědnosti, což může zabít tisíce lidí a změnit koronavirový ekonomický propad ve skutečnou depresi.

Profesor naznačuje možný scénář: V nadcházejících týdnech mnoho republikány ovládaných amerických států zruší karanténní opatření a značná část lidí se na základě pobídek Trumpa a televize Fox News začne chovat nezodpovědně. To sice krátkodobě povede k poklesu nezaměstnanosti, ale brzy se ukáže, že koronavirus se vymyká kontrole a lidé se bez ohledu doporučení prezidenta a republikánských guvernérů vrátí domů.   

"Takže v ekonomické rovině jsme zpět tam, kde jsme začali, a v epidemiologické rovině v horší situaci než kdy předtím," varuje nobelista. Obává se, že v důsledku toho může dvouciferná nezaměstnanost, která by jinak trvala jen pár měsíců, vydržet dlouhodobě.

Trumpova snaha nalézt jednoduché řešení a jeho nedostatečná trpělivost s tvrdým úsilím při zadržování pandemie mohou být tím, co změní tvrdý, ale dočasný propad v otevřenou ekonomickou depresi, míní Krugman.

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Paul Krugman (ekonom) nezaměstnanost / nezaměstnaní Ekonomická krize Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kaliňák: Ficova zranění jsou rozsáhlá. Mnoho věcí se bude muset znovu naučit

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák dnes na tiskové konferenci uvedl, že rozsah zranění u premiéra Roberta Fica, která byla způsobena čtyřmi střelnými ranami vypálenými atentátníkem, je tak rozsáhlý, že odpověď organismu může být ještě náročná. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy