Stát Mississippi bude mít na nové vlajce magnólii, komise vybírala z 3000 návrhů

Na nové vlajce amerického státu Mississippi bude nejspíš květ šácholanu velkokvětého. Návrh s bílým okvětím stromu, který je znám také jako magnólie, vybrala ve středu vládní komise, informovala agentura Reuters. Stát Mississippi, který leží na jihu USA, se před časem rozhodl odstranit ze své zástavy znak Konfederace, kteří mnozí považují za symbol rasismu.

Mississippi mělo na své vlajce konfederační symbol jako poslední stát v USA. Vlajka s tímto emblémem vlála na budově zákonodárného sboru v hlavním městě Jacksonu 126 let. Na konci června ji stáhli poté, co změnu zástavy schválili mississippští zákonodárci.

Zvláštní komise nyní podle NBC News doporučila, aby byl na nové mississippské vlajce bílý květ šácholanu, který je považován za symbolický strom tohoto státu. Návrh musí nyní schválit guvernér Tate Reeves. Následně se k nové podobě vlajky budou moci vyjádřit i občané v referendu, které se bude konat souběžně s prezidentskými volbami 3. listopadu. Pokud jej odmítnou, bude Mississippi do schválení nového návrhu bez vlajky.

Komise vybírala z tří tisíc návrhů. Podmínkou bylo, aby na nich nebyl konfederační symbol a aby obsahoval nápis In God We Trust (Věříme v Boha). Na vítězném návrhu je kromě nápisu na modrém pozadí květ šácholanu obklopený hvězdami, po stranách zástavy jsou červené a zlaté pruhy.

NEW: Mississippi Flag Commission chooses this ‘magnolia flag’ as the final state flag design- which will be on the ballot for voter approval in November. The now-discarded flag bearing the Confederate flag was adopted in 1894. pic.twitter.com/HtarTIGujk

— Kristen Clarke (@KristenClarkeJD) September 2, 2020

Konfederované státy americké vznikly v roce 1861, když se několik jižanských států odtrhlo od zbytku USA kvůli sporu ohledně dalšího směřování Unie. Neshody se týkaly především otroctví, které chtěli členové Konfederace zachovat. Kvůli sporu vypukla občanská válka, která skončila v roce 1865 vítězstvím Unie a zrušením otroctví.

V mnoha jižanských státech ale další století platily segregační zákony, které černochům upíraly základní občanská i jiná práva. Vlajku Konfederace proto nejen černoši považují za symbol rasismu, útlaku a obhajoby otroctví. Zastánci konfederační vlajku považují za symbol regionální jižanské kultury a svébytného způsobu života.

V Mississippi, kde tvoří černoši téměř 40 procent populace, se vedly diskuse o změně vlajky několik desetiletí. V roce 2001 tam hlasovali občané o nahrazení symbolu v referendu, změnu ale tehdy neschválili. Ve stejném roce však svou vlajku se znakem Konfederace odstranila Georgia, čímž se Mississippi stalo posledním americkým státem s tímto kontroverzním emblémem na standartě.

Ke rozhodnutí o změně vlajky nakonec vedly až demonstrace, které vyvolala smrt George Floyda. Šestačtyřicetiletého černocha na konci letošního května zabil bělošský policista při zatýkání v Minneapolisu.

Související

Více souvisejících

Vlajky států USA (Spojené státy americké) rasismus

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy