Tajemství Trumpa? Prezident uzavřel nebezpečnou tichou dohodu, varuje profesor

NÁZOR - Mnoho lidí zapomnělo, že Donald Trump coby prezidentský kandidát v roce 2016 sliboval, že bude "jiným" republikánem, konstatuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii připomíná, že Trump tvrdil, že na rozdíl od hlavního proudu strany chce zvýšit daně bohatým a nehodlá omezovat sociální a zdravotní programy, na kterých závisejí běžní Američané.

Robin Hood naruby

Trump podle ekonoma také slíbil velké investice do modernizace americké infrastruktury. "Lhal," nebere si servítky Krugman. Podotýká, že hlavním legislativním úspěchem současného amerického prezidenta je daňový zákon z roku 2017, který je standardně republikánský, jelikož přinesl velké snížení daní velkým korporacím a daňové úlevy, ze kterých v drtivé většině případů těží bohatí.  

Jediným nekonvenčním aspektem tohoto zákona jsou různé daňové skuliny, například benefity pro investory v "rozvíjejících se zónách", které mají pomoci chudším komunitám, ale ve skutečnosti obohacují miliardáře z řad realitních developerů, upozorňuje profesor. Dodává, že Trump také málem schválil zdravotní "reformu", která by výrazně omezila veřejnou zdravotní péči a zrušila ochranu osob s predispozicemi k vážným onemocněním, čímž by odepřela zdravotní pojištění více než 30 milionům Američanů.  

Trumpova administrativa také neprosadila žádný zákon o renovaci infrastruktury a její opakované ohlašování "infrastrukturního týdne" se stalo doslova vtipem, deklaruje laureát Nobelovy ceny. Podotýká, že stále se vede hluboká diskuze o posledním návrhu rozpočtu, který Trump představil v pondělí, ale ten nikterak neskrývá, že stejně jako ty předchozí převrací postoj Robina Hooda, když bere chudým a středním vrstvám a dává bohatým.

"Jinými slovy, praktický Trump, opak předstírajícího Trumpa, ukázal, že je každým coulem oddaný ekonomice stékání (tezi, že z dalšího bohatnutí bohatých profitují i chudí, pozn. redaktora), jako jsou republikáni v Kongresu po desetiletí," píše ekonom. Konstatuje, že časté tvrzení, že Trump ovládl Republikánskou stranu, platí jen v otázkách vlády práva a charakteru demokracie, ale v domácí politice naopak Republikánská strana ovládla Trumpa.  

Jediný rozdíl mezi trumpismem a návrhy republikána Paula Ryana spočívá v tom, že Trumpova administrativa rezignovala na veškerá tvrzení, že se zajímá o federální dluh a navýšila deficit z necelých 600 miliard dolarů na více než bilion, tvrdí Krugman. Připomíná, že Ryan kdysi označoval zadlužení jako "existenční hrozbu", zatímco Trumpův viceprezident Mike Pence nedávno prohlásil, že rostoucí deficit není problém, pokud pomáhá zrychlovat ekonomický růst.

Dobré zprávy o americké ekonomice z posledních let - které sice ovšem až tak dobré, jak Trump tvrdí - odrážení realitu toho, že po úsporných opatřeních Trumpova předchůdce Baracka Obamy se nyní republikánská administrativa uchýlila k deficitnímu rozpočtovému utrácení, upozorňuje nobelista. Podotýká, že Trump je sice ochotný sestavovat rozpočty s deficitem přes bilion dolarů, aby poskytl korporacím a bohatým nižší daně, zároveň je ale spolu se zbytkem své strany odhodlán zkomplikovat život těm méně šťastným.

Trump se o politiku nezajímá

Velký plán na zrušení Obamovy zdravotní reformy sice nevyšel, ale Trumpova administrativa podporuje žalobu na neústavnost zákona o dostupné zdravotní péči, připomíná Krugman. Dodává, že administrativa rovněž podporuje například pracovní povinnost u lidí pobírajících potravinové lístky a blokuje granty, které by dále zlevnily zdravotní pojištění.

"Proč se však z Trumpa stal tak konvenční republikán?" táže se profesor. Domnívá se, že Trump se ve skutečnosti o politiku - vyjma protekcionalismu - příliš nezajímá a nepochybně nechová empatii vůči méně bohatým Američanům, pokud vůbec k někomu, a tak s radostí učinil tichou dohodu s republikánským establishmentem, která mu výměnou za prosazování běžné republikánské politiky umožňuje zneužívat pravomoci úřadu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trump se tak o ortodoxních konzervativců liší pouze v obchodních válkách, upozorňuje expert. Pokládá tedy otázky, proč se Trump stal samozvaným celníkem. Možnou odpověď vidí v tom, že Trump chce do USA vrátit výrobu. Pokud by však toto bylo motivem, pak prezident neuspěl, tvrdí ekonom. Připomíná, že nehledě na obecně silnou ekonomiku je ve Spojených státech očekávána výrobní recese a odhady centrální banky naznačují, že Trumpova cla, která zvyšují firemní náklady, ve skutečnosti výrobu omezují.

Krugman soudí, že Trumpova obchodní politika není motivována ani tak jasnými cíli, ale snahou vypadat jako tvrdý vyjednavač. A jelikož se republikánskému establishmentu podařilo zamezit zásadním změnám v dohodě NAFTA, které by měly velmi špatný dopad na byznys - Trump v zásadě vzal existující dohodu a dal jí své jméno -, je ochoten tolerovat prezidentovy výstřelky v jiných, méně nebezpečných oblastech, míní odborník.

Otázka nyní zní, zda Trump zaplatí za porušení svých slibů, konstatuje nositel Nobelovy ceny. Připomíná, že demokraté ovládli v roce 2018 sněmovnu reprezentantů především kvůli odporu veřejnosti vůči jeho pokusům zrušit Obamovu zdravotní reformu, ale nyní existuje nebezpečí, že demokraté z dalších voleb učiní referendum o mnohem ambicióznějších myšlenkách, jako zdravotním pojištění pro všechny, u kterých je pravděpodobnost realizace mnohem nižší než možnost, že prezidentova snaha povede k rozložení sociálních programů, které mají běžní Američané rádi.     

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Ekonomika Obamacare

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy