USA oznámily vízové restrikce vůči čínským vládním úředníkům, jde o trest za pronásledování muslimů

Americké ministerstvo zahraničí v úterý oznámilo, že nepovolí víza čínským vládním úředníkům a činitelům čínské komunistické strany, kteří jsou spojováni s porušováním práv muslimské menšiny Ujgurů.

Oznámení přišlo jen dva dny před čtvrtečním plánovaným obnovením obchodních jednání mezi USA a Čínou. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters.

Americké ministerstvo zahraničí v oznámení na svých stránkách neuvedlo jména čínských činitelů, jichž se mají nové vízové restrikce týkat. Má jít ale o lidi spojované s represemi vůči Ujgurům, Kazachům a dalším muslimským menšinám v čínské provincii Sin-ťiang. Ministerstvo rovněž vyzvalo Čínu, aby tuto represivní kampaň okamžitě ukončila.

Today, @SecPompeo announced visa restrictions on Chinese officials for repression in Xinjiang. Statement: https://t.co/go3xu1KYPy At #UNGA, the United States co-hosted an event on the human rights crisis in Xinjiang. More: https://t.co/y2Z0FHXmkQ pic.twitter.com/WbnPfTYl3t

— Department of State (@StateDept) October 9, 2019

Čínská ambasáda ve Washingtonu oznámení označila za vměšování do vnitřních záležitosti. "Otázky provincie Sin-ťiang jsou čistě čínskou záležitostí a nedovolují žádné zahraniční vměšování. Vyzýváme USA, aby okamžitě napravily své chyby a přestaly zasahovat do vnitřních záležitostí Číny," uvedla čínská ambasáda na twitteru.

Vízová omezení podle šéfa americké diplomacie Mikea Pompea doplňují americké restrikce oznámené o den dříve. V pondělí USA oznámily, že zavádějí sankce vůči 28 čínským bezpečnostním úřadům a komerčním podnikům, včetně předního výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision. Jako důvod americké ministerstvo rovněž uvedlo porušování práv muslimské menšiny Ujgurů.

Organizace pro lidská práva a mezinárodní společenství obviňují čínské úřady, že v provincii Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží statisíce Ujgurů. Podle odhadů amerického ministerstva zahraničí je v provincii Sin-ťiang internováno v "převýchovných" táborech 800.000 až dva miliony muslimů, kromě Ujgurů i Kazaši a Kyrgyzové.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Mike Pompeo lidská práva Ujgurové Muslimové víza

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy