V Brazílii zemřely na covid-19 další stovky lidí. Ministerstvo rozdává neúčinný lék

V Brazílii za pondělí zemřelo dalších 692 lidí nakažených koronavirem, celkem jich je 58.314. Vysoce postavený zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzval brazilské představitele, aby lépe uplatňovali opatření proti koronaviru přijatá na různých úrovních federativního státu.

Počet nakažených v zemi, která je nyní považována za jedno z hlavních ohnisek pandemi, za poslední den vzrostl o 24.052 na 1,368.195.

"Opět vybízíme Brazílii, aby dále bojovala proti nemoci a aby systematičtěji propojila úsilí na úrovni jednotlivých států a celé federace," řekl krizový expert WHO Michael Ryan.

Brazílii pandemie covidu-19 zasáhla po Spojených státech nejvíce na světě. Zdravotničtí odborníci ostře kritizují jejího pravicového prezidenta za přístup ke krizi vyvolané koronavirem. Covid-19 označil za "chřipečku" a vůči přibývajícímu počtu mrtvých se staví lhostejně.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pondělí informovalo, že distribuovalo přibližně 4,3 milionu dávek léku hydroxychlorochin, u něhož WHO dospěla k závěru, že nemocným s covidem-19 nepomáhá. Toto antimalarikum však v léčbě koronavirové infekce prosazuje prezident Bolsonaro.

Koronavirem se podle agentury Reuters nakazily desítky domorodců z údolí Javari na severozápadě Brazílie, kteří žijí izolovaně od okolního světa a s představiteli většinové společnosti přišli do styku teprve nedávno. Odborníci varují, že jde o lidi, kteří nemají obranné látky, které si většinová populace vytvořila za léta kontaktů s různými nemocemi.

Z nedávno zveřejněného výzkumu vyplynulo, že smrtnost - tedy podíl zemřelých ze skupiny zasažené určitým jevem - je v případě covidu-19 mezi domorodým obyvatelstvem o 150 procent vyšší než odpovídá celobrazilskému průměru.

Související

Více souvisejících

Brazílie WHO (Světová zdravotnická organizace) indiáni Jair Bolsonaro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy