V Ekvádoru jsou zřejmě tisíce obětí koronaviru, píše BBC

I když oficiální statistiky tvrdí, že v Ekvádoru zemřelo na nemoc covid-19 něco přes 400 lidí, realita by mohla ve skutečnosti být mnohem horší, plyne ze zjištění zpravodajského serveru BBC. Vládní statistiky hovoří o několikatisícovém nárůstu v celkovém počtu úmrtí v zemi, rozdíl by mohl být vysvětlen právě nákazou koronavirem.

Podle ekvádorské vlády zemřelo v provincii Guayas, kde také leží největší město Ekvádoru Guayaquil, za první dva týdny měsíce dubna 6700 osob. Obvykle zde ovšem za stejně dlouhé období dojde k 1000 úmrtím. Od začátku března pak v Guayas zemřelo 14.561 osob, přitom běžný měsíční průměr je asi 2000 úmrtí. Guayaquil je v zemi největší ohnisko nákazy koronavirem.

Podle reportérů BBC místní úřady nestačí tempu, se kterým tu úmrtí přibývají. V některých případech musejí pozůstalí těla svých blízkých přechovávat doma až pět dní, některá těla jsou dokonce na ulici. Vedení provincie Guayas začalo lidem distribuovat kartonové rakve a vznikla zde speciální linka, na kterou se mohou obrátit lidé, kteří potřebují asistovat s tělem zemřelého.

Statistika Univerzity Johnse Hopkinse k dnešnímu dni uvádí, že v Ekvádoru je 8450 nakažených koronavirem. BBC však připomíná, že statistiky případů koronaviru budou nejspíše silně podhodnocené, protože v Ekvádoru nejsou lidé v dostatečném rozsahu testováni.

Podle BBC se koronaviru v Ekvádoru stejně jako jinde v Latinské Americe přezdívá "nemoc bohatých", protože se jím zpočátku nakazili movití lidé, kteří si mohli dovolit cestovat. Na vině značného rozšíření viru v této andské zemi by mohlo být také velmi dobré letecké spojení mezi tamní metropolí a Španělskem. Prvním registrovaným případem koronaviru v Ekvádoru byla žena, která přicestovala právě ze Španělska.

Dalším důvodem pro rychle stoupající počet případů je také místní nevyspělý zdravotní systém a sociální situace chudších lidí, kteří nechtějí nebo si nemohou dovolit přestat pracovat, a nedodržují tak vládní nařízení a omezení sociálního kontaktu.

Související

Více souvisejících

ekvádor BBC Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 56 minutami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

Netanjahu: Jdeme si pro vítězství. Izrael podnikne invazi do Rafahu bez ohledu na příměří

Izrael podnikne invazi do města Rafah na jihu Pásma Gazy s cílem zničit prapory hnutí Hamás. V úterý to prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu s tím, že k tomuto kroku dojde bez ohledu na výsledek jednání dohody o příměří.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy