V Peru byl sesazen prezident Vizcarra. Čelí obvinění z korupce, nezvládl epidemii

Peruánský parlament dnes odvolal z funkce prezidenta Martína Vizcarru, který čelí obvinění z korupce. Informovala o tom agentura Reuters. Hlavu státu se někteří poslanci Kongresu pokusili sesadit již v září, tehdy byla ale jejich snaha neúspěšná. Vizcarra dnes uvedl, že se rozhodnutí nepokusí zvrátit u soudu a funkci opustí.

Ke schválení příslušné rezoluce o sesazení prezidenta byly nutné hlasy dvou třetin poslanců jednokomorového peruánského parlamentu, který má 130 členů. Pro návrh jich nakonec hlasovalo 105. Proti bylo jen 19 zákonodárců, čtyři se hlasování zdrželi.

Sedmapadesátiletý Vizcarra čelí obvinění, že přijal úplatek v přepočtu zhruba 14,5 milionu korun v době, kdy byl guvernérem provincie Moquegua na jihu Peru. Peníze údajně dostal od společností, které vyhrály veřejné zakázky. Prezident tato obvinění popřel. Řada poslanců mu ale v projevech před hlasováním vyčítala i situaci v zemi, kterou těžce postihla epidemie covidu-19. "Kvůli jeho nedbalosti a neschopnosti jsme ztratili tisíce životů našich spoluobčanů," řekl například poslanec Robinson Gupioc.

V projevu po hlasování o sesazení Vizcarra uvedl, že rozhodnutí poslanců přijme a nehodlá se proti němu odvolat k soudu. "Odejdu z prezidentského paláce tak, jako jsem do něj před dvěma lety a osmi měsíci vešel: s hlavou vztyčenou," uvedl. Dodal, že palác opustí okamžitě.

Podle agentury Reuters nyní pravomoci prezidenta převezme předseda Kongresu Manuel Merino de Lama. Vykonávat je bude do konce července příštího roku, kdy měl Vizcarrův mandát skončit. Prezidentské volby se v Peru uskuteční spolu s těmi parlamentními 11. dubna.

Vizcarra se v nadcházejících volbách o další mandát již ucházet nemohl. Do čela Peru se dostal v roce 2018 poté, co kvůli obvinění z korupce odstoupil tehdejší prezident Pedro Pablo Kuczynski.

Agentura AFP upozornila, že Vizcarra je kvůli boji proti korupci u obyvatel Peru mimořádně populární, zatímco Kongres se příliš velké oblibě netěší. Před budovou parlamentu v Limě se po hlasování o sesazení prezidenta sešlo několik tisíc demonstrantů, kteří zákonodárce označovali za pučisty. Další protesty se konaly i ve městech Arequipa a Trujillo.

Politické turbulence Peru, které má 32 milionů obyvatel, postihly v době šíření koronaviru. V zemi se od začátku pandemie nakazilo více než 922.000 lidí, z nichž 34.800 s covidem-19 zemřelo.

Související

Peru

Nový peruánský prezident Merino po masových protestech rezignoval

Nový prezident Peru Manuel Merino, který tento týden v nejvyšší funkci nahradil sesazeného Martína Vizcarru, oznámil rezignaci. K té jej předtím kvůli masovým protestům, během nichž zemřeli v sobotu nejméně dva lidé, vyzval šéf parlamentu Luis Valdez. Odchod dočasné hlavy státu žádaly všechny politické strany zastoupené v zákonodárném sboru, napsala agentura Reuters.
Martín Vizcarra

Peru se zmítá v krizi. Po sesazení prezidenta vypukly protesty, dva mrtví

Nejméně dva mladí lidé zemřeli, oba na následky střelných zranění, a desítky dalších osob, včetně demonstrantů, policistů i novinářů, utrpěly zranění při sobotních demonstracích v Peru. Informoval o tom dnes deník El País. V Peru se už týden manifestuje proti nové vládě prezidenta Manuela Merina, který vystřídal v nejvyšším úřadu Martína Vizcarru po jeho pondělním sesazení parlamentem.

Více souvisejících

Martín Vizcarra Peru

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy