V USA znovu vyšetří smrt dvou černochů. Byli nalezeni oběšení na stromech

Americké federální úřady se vloží do vyšetřování úmrtí dvou černošských mužů, které nalezli záchranáři oběšené na stromech ve státu Kalifornie v rozmezí deseti dní asi 80 kilometrů od sebe. Místní policie došla k předběžnému závěru, že se v obou případech jednalo o sebevraždu.

Ve světle současných protestů proti rasismu však případy vzbudily velkou pozornost veřejnosti, někteří se totiž domnívají, že se mohlo jednat o lynčování. Úřady se nakonec podvolily tlaku, aby incident důkladněji vyšetřily, napsala agentura Reuters.

Šerifové okresů Los Angeles a San Bernardino, kde úřady nalezly těla zemřelých, nezávisle na sobě uvedli, že budou spolupracovat s ministerstvem spravedlnosti státu Kalifornie. Na kauzy má rovněž dohlížet Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a federální ministerstvo spravedlnosti.

Tělo oběšeného 24letého Roberta Fullera nalezli záchranáři minulou středu v parku ve městě Palmdale, necelých 50 kilometrů severně od Los Angeles. Místní úřady v pátek uvedly, že si mladík sám vzal život. Řada lidí se však od té doby obrací na policisty a požadují důkladnější vyšetření Fullerovy smrti. Případ je tématem na sociálních sítích, na twitteru například koluje značka #JusticeforRobertFuller (spravedlnost pro Roberta Fullera) a někteří uživatelé spekulují, že se ve skutečnosti jednalo o lynč. Vyšetřovatelé však tvrdí, že tomu žádné důkazy nenasvědčují.

TELL EM KING!! SHARE SHARE SHARE #JUSTICEFORROBERTFULLER #BLACKLIVESMATTER pic.twitter.com/NPpO02DPXQ

— lil shawty ? (@rosieedap) June 12, 2020

Případ ovšem vzbuzuje pochyby veřejnosti také kvůli tomu, že se na místě činu nenašly žádné schůdky, stolička, či židle, kterou by mohl Fuller k oběšení využít.

Místní úřady budou spolupracovat se svými kolegy z asi 80 kilometrů vzdáleného města Victorville, kde byl o deset dní dříve nalezen 37letý Malcolm Harsch oběšený na stromě poblíž místa, kde přespávají bezdomovci. Úřady uvedly, že Harsch zřejmě také spáchal sebevraždu, vyšetřování případu však nadále pokračuje.

Úmrtí vyvolala velkou pozornost veřejnosti vzhledem k několikatýdenním protestům proti rasismu, policejní brutalitě a rasové nerovnosti, které vypukly ke konci května po smrti černocha George Floyda při zatýkání bělošskými policisty.

Historie Spojených států je spojena s tisícovkami případů lynčování převážně osob tmavé pleti. Za lynčování se označuje násilná vražda rozzuřeným davem, jež má být trestem za domnělý zločin vykonaným bez řádného soudu. V USA měla v drtivé většině případů rasistický podtext. Podle zákonodárkyně Karen Bassové se poslední podobný incident odehrál v zemi před 25 lety.

Související

Belgická policie

V Bruselu po smrti černocha vypukly násilnosti a demonstrace, přes 100 zatčených

Belgická policie dnes přislíbila důkladné vyšetření smrti černocha, kvůli níž ve středu v Bruselu demonstrovalo na 500 lidí proti údajnému policejnímu násilí proti menšinám. Třiadvacetiletý mladík podle pitvy zemřel na srdeční infarkt, advokát jeho rodiny však dnes médiím sdělil, že měl po policejním zásahu na těle modřiny. Policie po násilném protestu, při němž bylo zraněno pět lidí, zadržela více než stovku osob. Jeden vážně zraněný policista je stále v péči lékařů.

Více souvisejících

černoši Black lives matter Policie USA Kalifornie

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Proč USA odkládaly pomoc pro Ukrajinu? Jeden z politiků konečně prozradil důvod

Hakeem Jeffries, vůdce demokratické menšiny v americké Sněmovně reprezentantů, v neděli zdůraznil, že USA musí nadále podporovat Ukrajinu, aby zabránily rozsáhlejší válce. Za zdržení dodávek pomoci pro Ukrajinu obvinil frakci v řadách Republikánské strany, která je nakloněna Rusku, informuje stanice CBS News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy