Vandalové v USA poničili i památník spisovatele Cervantese, Španělsko protestuje

Španělské ministerstvo zahraničí začalo s iniciativou, která má zmírnit nevraživost některých lidí vůči historickému obrazu této země ve Spojených státech, kde byla v rámci protestů za rasovou rovnost v posledních týdnech poničena řada soch španělských i amerických historických osobností. Informoval o tom dnes deník El Mundo.

O víkendu například vandalové v San Francisku poničili i památník spisovatele Miguela de Cervantese, který postříkali červenou barvou a napsali na něj "bastard", či strhli sochu misionáře Junípera Serry.

Miguel de Cervantes statue in San Francisco, USA. #Cervantes is widely regarded as the greatest writer in the Spanish language, and one of the world's pre-eminent novelists. pic.twitter.com/kMzdlN957a

— The European Post (@theEUpost) June 20, 2020

Také španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová v pondělí v rozhovoru s rozhlasem COPE uvedla, že vláda se "obezřetně" snaží zklidnit napjatou atmosféru vůči symbolům španělské historie v USA. K vysvětlení historického obrazu Španělska by podle Gonzálezové mohlo přispět i otevření pobočky Institutu Cervantes v americkém Los Angeles. Tato kulturní organizace působí i v České republice.

Gonzálezová podle El Periódico odsoudila i víkendové poničení památníku španělského spisovatele Cervantese a stržení sochy španělského misionáře Serry. V předchozích týdnech poničili vandalové také sochy Kryštofa Kolumba, některá americká města sochu tohoto mořeplavce raději nechala odstranit.

Rodák z italského Janova Kolumbus, který je považován za objevitele Ameriky a který plul přes Atlantik ve službách španělské koruny, je mnohými vnímán negativně proto, že po jeho "objevu" v roce 1492 následovala evropská kolonizace nového kontinentu, při níž zemřela, zejména v důsledku nových nemocí, velká část původního obyvatelstva.

Diskuse ohledně Kolumbova odkazu a případném odstranění jeho soch se vedou i ve Španělsku. Jedna z nejslavnějších soch tohoto mořeplavce ční nad přístavem v Barceloně, jejíž starostka Ada Colauová ale nedávno znovu odmítla, aby byl tento symbol katalánské metropole odstraněn. Nicméně uvedla, že řešením by mohlo být doplnění destičky s historickými souvislostmi.

Ve Spojených státech i jinde ve světě se v posledních týdnech vzedmula vlna demonstrací proti rasové nerovnosti i volání po odstranění památníků a soch zobrazujících kontroverzní postavy historie. Některé z nich byly v posledních týdnech už odstraněny, ať už úřady či davem, nebo poškozeny. Vlnu protestů spustilo zabití černocha George Floyda v americkém Minneapolisu bělošským policistou při zatýkání 25. května.

Související

Více souvisejících

Sochy USA (Spojené státy americké) vandalství Black lives matter Španělsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy