Většinu hospitalizovaných s covidem v Americe tvoří neočkovaní

Případů nákazy koronavirem i úmrtí pacientů s covidem-19 v Severní, Střední i Jižní Americe osmý týden za sebou ubylo, uvedla dnes Panamerická zdravotnická organizace (PAHO). Upozornila, že většinu z covidových pacientů vyžadujících hospitalizaci tvoří nenaočkovaní.

Všechny tři země Severní Ameriky za poslední týden zaznamenaly pokles počtů nově infikovaných i zemřelých s covidem-19 a ve Spojených státech a Kanadě významně ubylo hospitalizovaných. Podobný vývoj zažívá podle PAHO i Střední a Jižní Amerika.

PAHO, regionální pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO), uvádí, že 46 procent obyvatel Latinské Ameriky a Karibiku je plně očkovaných. Většině zemí se už podařilo dosáhnout 40procentní proočkovanosti, což je cíl stanovený na konec roku. Nicméně vzhledem k omezeným dodávkám vakcín PAHO vyzvalo úřady v jednotlivých zemích, aby během vakcinační kampaně dávaly přednost starým lidem, zdravotníkům a pacientům s rizikovými onemocněními. Lidé s oslabenou imunitou mají dostat posilovací dávku, dojít na ni by si podle doporučení PAHO měly dojít i osoby starší 60 let, které dostaly jednu z čínských vakcín.

PAHO za dezinformaci označil tvrzení, že lidé, kteří covid-19 prodělali, jsou vůči tomuto onemocnění imunní, a nepotřebují se proto očkovat. Organizace upozorňuje na minulý týden zveřejněnou studii amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Vyplývá z ní, že neočkovaní lidé, kteří dříve měli pozitivní test na koronavirus, mají skoro 5,5krát vyšší šanci, že se nakazí, než ti plně imunizovaní. "Ochrana, kterou vám onemocnění poskytne přirozeně, je nedostatečná a lidé se mohou nakazit novými variantami viru," připomíná PAHO.

Agentura Reuters připomíná, že například brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro, který covid-19 prodělal loni v červenci, tvrdí, že má proti tomuto onemocnění imunitu a nepotřebuje se očkovat.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jižní Amerika severní amerika

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy