Vítání nového roku a padající koule na Times Square? Ano, ale letos jinak

Tradiční spouštění křišťálové koule na Times Square vítající příchod nového roku proběhne i letos, ovšem netradičně. Veřejnosti zůstane newyorská Times Square uzavřena. Novoroční odpočet budou na místě moci sledovat pouze lidé, kteří v první linii bojují s koronavirovou pandemií, a jejich rodiny.

Tradiční novoroční spouštění křišťálové koule a silvestrovské oslavy na Manhattanu každoročně přilákají statisíce lidí. Letos se však i většina Newyorčanů bude muset připojit ke zbytku světa a sledovat celou událost alespoň ze svých domovů. 

I navzdory koronavirové pandemii se ale organizátoři novoročních oslav v americkém New Yorku odmítli své tradice vzdát. Šéf sdružení Times Square Alliance Tim Tompkins pro New York Times uvedl, že spuštění koule nebylo pro pořadatele otázkou. Problematická byla dle něj organizace zbytku večera včetně hudebních vystoupení a obrovských davů lidí.

Nakonec se proto sdružení rozhodlo poprvé za několik desítek let celou Times Square uzavřít. Přístup bude povolen pouze produkčním a několika desítkám pracovníků v první linii s rodinami, kteří byli nasazeni do boje s pandemií. Ve středu vyzval newyorský policejní sbor veřejnost k přísnému dodržení nařízení.

Policejní složky tak jako každý rok uzavřou okolní ulice a na jednotlivých stanovištích budou blokovat přístup na scénu. Zákaz vstupu za policejní zátarasy platí od třetí hodiny odpoledne místního času. Zároveň však bude letos na ulicích v New Yorku oproti předchozím ročníkům nasazeno až o 80 % méně policistů.

Oslav přímo na místě se zúčastní jen zhruba 40 lidí. Ti budou mít pro sebe speciálně vyhrazený prostor sestavený z několika bariér. Pořadatelé tak chtějí vyjádřit symbolické poděkování těm, kteří denně nasazují své životy pro ostatní v dobách koronavirové pandemie.

Hudební vystoupení proběhnou jako tradičně, ovšem v rámci dodržení veškerých bezpečnostních opatření vydaných státem. Mezi letošními účinkujícími se objeví Gloria Gaynor, Jennifer Lopez, Billy Porter nebo Cyndi Lauper. Speciální opatření se budou vztahovat i na jednotlivé televizní stanice, které budou celou událost z místa živě přenášet.

Křišťálová koule byla na Times Square poprvé spuštěna roku 1907. Od té doby byla tato tradice přerušena jen dvakrát, a to v letech 1942 a 1943 jakožto součást bezpečnostních opatření během druhé světové války. I tehdy se však davy lidí shromáždily na Times Square, aby příchod nového roku náležitě oslavily.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Nový rok New York

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy