V Jižní Koreji se šíří virus MERS: Stovky lidí v karanténě, hlášena první úmrtí

Soul - Jižní Korea děsí rozšíření nebezpečného viru MERS. Počet nakažených vzrostl na 36, tři lidé již zemřeli a v karanténě je 1600 osob. V rámci preventivních opatření muselo být zavřeno již 700 škol.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba poprvé v roce 2012 objevila.

Mezi šesti novými případy, které úřady zaznamenaly dnes, jsou dva zdravotníci, kteří se starali o infikované pacienty. Jihokorejské ministerstvo zdravotnictví dnes navíc oznámilo, že 82letý muž, který trpěl astmatem a zápalem plic bakteriálního původu a zemřel ve středu večer, byl infikován také MERS. Dotyčný sdílel pokoj s dalšími pacienty, u nichž byla zjištěna nákaza MERS.

Obavy z přenosu viru mají i úřady v sousední Severní Koreji. KLDR dnes požádala Jižní Koreu, aby poskytla přístroje na měření tělesné teploty, které by měly být používány ke kontrole zdravotního stavu Jihokorejců pracujících ve společné korejské průmyslové zóně v pohraničním městě Kesong.

Jihokorejské úřady jsou kritizovány za pomalou reakci na šíření nákazy v prvních dnech. Prvním jihokorejským případem byl muž (68), který navštívil v dubnu a v květnu Bahrajn, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty a vracel se do Jižní Koreje přes Katar.

Lékařům trvalo několik dní, než se jim podařilo určit u muže, který si stěžoval na horečku a kašel, správnou diagnózu. Pacient, jenž má v Bahrajnu firmu na výrobu zemědělského vybavení, mezitím infikoval další lidi ve čtyřech zdravotnických zařízeních, která navštívil.

První případ onemocnění koronavirem MERS (Middle East Respiratory Syndrome) zaznamenali lékaři v září 2012 v Saúdské Arábii. Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1100 lidí ve 23 zemích a více než 460 jich zemřelo, valná většina v Saúdské Arábii.

Infekce MERS je zapříčiněna koronavirem ze stejného kmene, jako je virus, který způsobuje onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí.  Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS vakcína neexistuje.

Související

Více souvisejících

Jižní Korea MERS

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy