Nagasaki a Hirošima. Opravdu bylo nutné použít atomové bomby?

Washington - Svolení amerického prezidenta Harry S. Trumana k použití nukleárních zbraní proti civilnímu obyvatelství v Hirošimě a Nagasaki bylo největším použitím zbraní hromadného ničení v dějinách lidstva. Dodnes na tento akt panují nejednotné názory týkající se otázky morální a strategické.

Všeobecný výklad po mnoho desetiletí tvrdí, že svržením atomových bomb na Hirošimu (6. 8. 1945) a Nagasaki (9. 8. 1945) byla japonská vláda přinucena ke kapitulaci, kterou podepsala 15. srpna 1945. Jejím důvodem byl šok vyplývající z nekonvenčního použití bomb, dalším pak zjištění japonského velení, že nemá šanci vzdorovat podobnému typu zbraní. Obhájci Trumanova rozhodnutí jsou přesvědčeni, že použití atomových bomb zabránilo dalším masivním ztrátám na životech jak na straně Američanů, tak i Japonců. Nebyla tak realizována Operation Downfall, ambiciózní invaze do Japonska, která by dle propočtů stála životy jednoho milionu Američanů a na deset milionů Japonců.

Existují však doklady, že ani dvojí atomový úder nevedl japonské velení k myšlence, že by Císařská armáda měla přijmout bezpodmínečnou kapitulaci. Na počátku léta roku 1945 jeho pozice byla téměř neudržitelná, armáda utrpěla obrovské ztráty na Iwo Jima a Okinawě. Tokio a dalších více než 60 japonských měst byly pravidelně zasypávány zápalnými bombami. Počet obětí těchto útoků byl de facto srovnatelný s čísly z Hirošimy a Nagasaki. Jestliže v prvním městě, na které dopadla bomba z letounu Enola Gay, zahynulo 120 000 civilních obyvatel, ve druhém 80 000, v Tokiu zahynulo na 100 000 civilistů.

Přes kombinované útoky zápalnými bombami, které proměnily japonská města na popel, a svržení atomových bomb, vojevůdce tato situace nepřesvědčila o nutnosti se vzdát. Japonský ministr války Korečika Anami prohlásil, že „atomové bomby nebyly horší než dřívější bombardování zápalnými zbraněmi". Zástupce náčelníka štábu Japonské císařské armády Toroširo Kawabe prohlásil, že ačkoli „použití jaderných zbraní způsobilo vážný šok, Japonsko musí zůstat houževnaté a bojovat dál".

V Kawabově deníku najdeme u data 9. srpna 1945 poznámku, která mnohé vysvětluje: Sověti nakonec přijdou! Po vstupu Sovětského svazu do válečného stavu s Japonskem vedení císařské armády okamžitě vyhlásilo stanné právo a zvažovalo nahrazení civilní vlády vojenským velením. Podstatnějším nebezpečím než jaderné útoky pro ně byla účast sovětských vojsk. Dokazuje to i skutečnost, že ač byla Hirošima prakticky srovnána se zemí, japonští vojáci zaujali obranné pozice na březích Honšu, Kjúšú i Hokkaida, aby zabránily obojživelným útokům. Boj pro ně nekončil.

Důkladný rozbor, zda použití atomových bomb skutečně ovlivnilo náhled Japonců na závěr II. světové války, provedl analytik jaderných zbraní Ward Wilson. Pro periodikum The Diplomat uvedl loni příspěvek, že vnímání bombardování Hirošimy a Nagasaki postrádá punc rozsáhlé zkázy v měřítku celé země. Spojené státy v létě roku 1945 bombardovaly 68 japonských měst: pokud bychom si udělali srovnávací graf, pak počet obětí v Hirošimě není zdaleka největší. Smutné prvenství připadá Tokiu, kde bylo konvenčním bombardováním zabito nejvíc lidí. Pokud bychom porovnali velikost zničeného území, řadí se Hirošima zdevastovanou plochou až na šesté místo, v oblasti rozlohy zničeného města je až sedmnáctá... Wilson připouští, že útoky na Hirošimu a Nagasaki se od jiných forem bombardování tolik nelišily. Provedení bylo různé, ale důsledky prakticky stejné.

Od svržení bomb uběhlo sedm desítek let a je možná dobré si připomenout historický kontext týkající se rozhodnutí prezidenta Trumana dát souhlas jejich použití. Nelze dojít k jednoznačnému závěru, zda tento akt byl správný či nikoli, ostatně i po tak dlouhé době se stále vedou dlouhosáhlé a vášnivé debaty. Hrůzné skutečnosti těch, kteří přežili Hirošimu nebo Nagasaki, byly navždy vepsány do národní identity země. Pokud si tehdy někdo myslel, že použití atomových bomb omezí přítomnost jaderných zbraní, pak jsme dnes svědky pravého opaku. Eskalující napětí mezi Ruskem a USA, jejichž jaderné arzenály disponují přibližně 7000 bojových hlavic, představuje víc než jen smrtelnou hrozbu. V tomto kontextu je třeba si připomenout, že použití atomových bomb proti japonskému civilnímu obyvatelstvi na samém sklonku II. světová války vůbec nemuselo být zásadním zlomem, jak si mnozí myslí.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko USA (Spojené státy americké) Atomová bomba

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Jsme mistři. Český národní tým ovládl MS v hokeji, v Praze porazil Švýcarsko 2:0

V neděli večer se v pražské O2 Areně koná vyvrcholení letošního hokejového světového šampionátu v České republice, ve kterém se utkává domácí národní tým s tím švýcarským. Jedná se o historicky první vzájemný zápas těchto dvou týmů ve finále v historii MS. Česká hokejová reprezentace se pak ve finále MS objevila poprvé po 14 letech a chtěla navázat na dosud poslední zlato z roku 2010, ale i na zlato z roku 1985, kdy se naposledy domácímu (tehdy československému) týmu podařilo ovládnout turnaj na domácí půdě. To pro Švýcary se jedná o druhou účast ve finále v historii, před šesti lety získali stříbro po porážce se Švédskem. Český tým nakonec zvítězil 2:0 a odnáší si vytoužené zlato.

před 1 hodinou

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí. Policisté a záchranáři ošetřují kolabující

Hokejoví fanoušci zaplnili Staroměstské náměstí v Praze, aby na velkoplošné obrazovce sledovali finále mistrovství světa mezi Českem a Švýcarskem. Podle pořadatelů vidělo první třetinu asi 15 000 lidí. Záchranáři na místě ošetřili několik osob, které v davu zkolabovaly. Diváci skandovali a povzbuzovali český tým, zatímco švýcarská přesilová hra byla provázena pískotem.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

MS v hokeji

Švédové si vylepšili náladu po debaklu s Českem. Získali bronz po boji s Kanadou

Nedělním programem vrcholí 87. mistrovství světa v ledním hokeji konající se v České republice. Před tím než večer od 20:20 k očekávanému finále nastoupí Češi se Švýcarskem, tak se o odpolední duel o bronz postarali poražení semifinalisté Švédsko a Kanada. Nakonec bronz putuje na sever Evropy poté, co dokázali žlutomodří zdolat Kanadu 4:2. 

před 6 hodinami

film Furiosa: A Mad Max Saga

RECENZE: Sága Šíleného Maxe. Benzínem říznutá Furiosa je postapokalyptický western s nádechem antiky

Po nadšených reakcích z pomalu končícího festivalu v Cannes se do české distribuce dostává očekávaná Furiosa: Sága Šíleného Maxe, jež dějem přímo předchází událostem devět let starého titulu Šílený Max: Zběsilá cesta. Režijní veterán George Miller i tady potvrzuje, že ani on, ani etablovaná jízda postapokalyptickým světem nerezaví. Naopak, předhání konkurenci na plné čáře. 

před 6 hodinami

Petr Pavel

Události Petra Nutila: To by se za Zemana nestalo. Skorozlatí Češi a probouzení vlády z anti-dezinfo spánku

Milí moji, jsou tu další Události PN! Samozřejmě vím, že dnes lidi v téhle zemi nezajímá nic než hokej. A to proto, že dnes Češi v hokejovém mistrovství zabojují o zlato a utkají se ve finále se Švýcarskem A přesto, že se autor tohoto článku v jednom z předchozích dílů přiznal k nevelkému zájmu o tenhle sport, přece jen musí přiznat, že našim samozřejmě taky drží palce.  

před 6 hodinami

Svět knihy Praha 2024

Svět knihy Praha 2024 přilákal na 60 tisíc návštěvníků

O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

MS v hokeji: Rulík a spol. nebudou pro finále moct počítat s Ruttou, od IIHF dostal dodatečný trest

Po postupu do finále tryskala z řad českých fanoušků i samotných hokejistů pochopitelná radost, jenže ještě v sobotu večer přišla pro český národní tým komplikace. Nedělního večerního finále se Švýcarskem se totiž nezúčastní obránce Jan Rutta, jenž byl disciplinární komisí Mezinárodní hokejové federace IIHF dodatečně potrestán za svůj faul loktem do obličeje v semifinále se Švédskem vůči Isacu Lundeströmovi, který sudí v zápase neviděli a netrestali ho tak. Otázkou také je, zda bude moct realizační tým i jiný obránce Jakub Krejčík, který musel po semifinále do nemocnice kvůli trefě pukem do obličeje, po kterém měl zlomený nos. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ulice Tel Avivu

Raketový útok na Tel Aviv: Městem se po mnoha týdnech rozezněly sirény

V Tel Avivu se po mnoha týdnech rozezněly sirény varující před raketovým úderem, uvádějí agentury. Krátce po vyhlášení poplachu ozbrojené křídlo hnutí Hamás oznámilo, že zahájilo rozsáhlý raketový útok na Tel Aviv z Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že osm raket bylo vypáleno z Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde armáda vede vojenskou ofenzivu. Několik z nich bylo zničeno ve vzduchu.

před 8 hodinami

Fantazie na MS v Praze 2024. Češi porazili Švédy 7:3

Nad Krejčíkem visí před finále stále otazník. Místo Fleka byl zapsán na soupisku Ščotka

Stejně jako v semifinále, tak i ve finále se neobjeví útočník Jakub Flek, jehož stále trápí horečka. Proto se tak pro finálový duel se Švýcarskem trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem rozhodl pro zapsání obránce Jana Ščotky. Jelikož disciplinární komise Mezinárodní hokejové federace sáhla k dodatečnému trestu pro obránce Jana Ruttu za faul loktem v zápase se Švédskem, bude mít tak Rulík v sestavě pro finále opět sedm beků.  Otázka však zůstává nad účastí obránce Jakuba Krejčíka, jehož Švédové trefili pukem do obličeje a zlomili mu tak tím nos. 

před 8 hodinami

Dmitrij Anatoljevič Medveděv je ruský politik a podnikatel, v letech 2008–2012 prezident Ruské federace a poté do roku 2020 ruský premiér. Od dubna 2012 je předsedou vládní strany Jednotné Rusko, od ledna 2020 působí jako místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace.

Medveděv vyhrožuje Polsku: Sklidíte radioaktivní popel

Dmitrij Medveděv na sociálních sítích napsal: „Varšava určitě dostane svůj podíl radioaktivního popela." Jeho komentář odkazuje na prohlášení šéfa polského ministerstva zahraničí Radosława Sikorského o možném konfliktu mezi Spojenými státy a Ruskem.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Snímky první letošní silné bouřky v Čechách (30. března 2023).

Počasí: Na Česko míří silné bouře, varují meteorologové

Meteorologové znovu varují před nadcházejícími bouřemi, které mají v neděli udeřit na území Česka. Některé z nich mohou být místy intenzivní a provázené kroupami, silnými větry a přívalovými srážkami. Zvláště na západě a jihozápadě Čech hrozí rychlé zvedání hladin řek. Výstraha platí až do nedělní 20. hodiny.  

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ruská armáda v noci podnikla další raketový a dronový útok na Ukrajinu

Ruská armáda v noci na neděli podnikla raketový a dronový útok na Ukrajinu, uvedla ukrajinská armáda. Výbuchy bylo slyšet nedaleko Kyjeva a v Chmelnycké oblasti, ruské síly útočily i na Lvov na západě Ukrajiny, uvedli místní představitelé a média.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy