Oslavy kolonizace? Desítky tisíc Australanů protestovaly, upozornily na vyvraždění domorodců

Sydney - Oslavy Dne Austrálie, které připadají na výročí prvního vylodění bílých osadníků, letos provázejí demonstrace. Jejich účastníkům vadí, že se de facto oslavuje tvrdý útlak původního obyvatelstva kontinentu. Žádají proto změnu data.

Demonstrace se konaly v Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide a Perthu. Někteří účastníci měli trička s černo-žluto-červenou vlajkou původního australského obyvatelstva, které představuje asi dvě procenta z celkových zhruba 20 milionů Australanů.

"Jsem zde, abych připomněl všechny domorodce, kteří byli zavražděni během první fáze osidlování," citovala agentura Reuters jednoho z protestujících.

Premiér Malcolm Turnbull řekl, že nepodporuje změnu data oslav, jejichž součástí jsou také obřady dávných domorodců. "Každý má právo na názor, ale myslím, že většina Australanů akceptuje 26. leden jako Den Austrálie," řekl předseda vlády v metropoli Canberra.

Bývalý australský ministr průmyslu a přírodních zdrojů Ian MacFarlane ale podle zpravodajského serveru News.com.au řekl, že lepším dnem k oslavám by byl 1. březen. Připomínal by podle něj sjednocení z roku 1901, kdy vznikla australská federace s centrální vládou.

Nový australský vicepremiér Barnaby Joyce kritiku oslav ostře odsoudil. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí 2GB prohlásil, že mu "je špatně z lidí, kteří... chtějí, abychom se cítili provinile". "Nemají rádi Vánoce, nemají rádi Den Austrálie, jsou to jen deprimovaní lidé a já bych si přál, aby zalezli pod kámen a schovali se," dodal. Podle Joyce je celá debata o Dni Austrálie "poblázněnou politickou korektností".

Mnoho potomků původních obyvatel Austrálie ale vnímá dnešek jako "Den invaze". Domorodci získali občanství až v roce 1967 a sociálně se cítí stále silně znevýhodněni. Dožívají se až o deset let nižšího věku a tvoří až 30 procent vězňů.

Související

Čtyřicetiletý Joel Cauchi byl identifikován jako útočník v Bondi Junction.

Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 

Více souvisejících

Austrálie demonstrace v Austrálii

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy