Komunistický tyran Kim Ir-sen má na svědomí miliony životů, pro KLDR je přesto polobůh

Pchjongjang - KLDR dnes oslavuje 105 let od narození diktátora Kim Ir-Sena, zakladatele severokorejského komunistického režimu. Vytvořil kolem sebe kult osobnosti, který nemá obdoby. Poslal na smrt miliony lidí. Československo navštívil dvakrát.

Kim Ir-sena, který zemřel v roce 1994 v 82 letech, historici řadí po bok tyranů jako byli Adolf Hitler, Josif Stalin či Mao Ce-tung. Obyvatelé Severní Koreje ale stále žijí v přesvědčení, že jejich "věčný vůdce" byl polobůh, jemuž vděčí za život ve vzkvétající zemi.

Kim Ir-sen vedl KLDR bezmála půlstoletí (1948-1994) a za tu dobu měl na svědomí miliony lidských životů. Ve vlastní zemi opěvovaný vůdce byl strůjcem "orwellovské" reality poznamenané hladem, strachem, represemi a převýchovnými tábory. Když 8. července 1994 v 82 letech zemřel, přišly se jeho památce poklonit miliony Severokorejců. A davy jich dodnes proudí i k jeho tělu v mauzoleu v metropoli Pchongjangu.

Kim Song-džu, jak zní původní Kim Ir-senovo jméno, se narodil v malé vesnici Mangjongde poblíž Pchjongjangu 15. dubna 1912, v den, kdy se na druhém konci světa potopil Titanik.

Od roku 1941 působil na území SSSR, kde prošel politickým a vojenským školením a v srpnu 1945 vpochodoval v čele partyzánského oddílu s Rudou armádou do osvobozeného Pchjongjangu. Kim byl jedním ze spoluzakladatelů komunistické Korejské strany práce, v níž postupně dosáhl nejvyšších funkcí. V roce 1948 odmítl celokorejské svobodné volby do Národního shromáždění pod dohledem OSN a místo toho nechal na severu poloostrova uspořádat volby s jednotnou kandidátkou, po nichž následovalo vyhlášení KLDR.

Vpádem vojsk KLDR do Korejské republiky v červnu 1950 inicioval tři roky trvající korejskou válku, ve které zahynuly tři miliony lidí.

Režim, který Kim vybudoval, se zevnitř opíral o věrnost privilegované a mocné byrokracie, o donašečství a silnou armádu. Státní ideologii postavil na takzvané ideji čučche, která by se dala shrnout pod heslem "spoléhejme na vlastní síly". Jeho kolektivizační socialistická politika však zemi přinesla rozvrat, bídu a hladomory.

Československo navštívil v letech 1956 a 1984, střídavě se opíral o přízeň komunistů v Pekingu a v Moskvě. Existenci severokorejského jaderného programu ale do posledních dnů svého života popíral. První test jaderné bomby provedla KLDR až 12 let po Kimově smrti 9. října 2006, to už v čele země stál Kimův nejstarší syn z prvního manželství Kim Čong-il (1941-2011). Nyní zemi vládně Kim Čong-un, vnuk zakladatele státu.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Ir-Sen historie

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Turecko sdělilo podmínky, za jakých obnoví obchod s Izraelem

Turecko obnoví obchod s Izraelem až v případě trvalého příměří v Pásmu Gazy a neomezeného přísunu humanitární pomoci do této palestinské enklávy, uvedl v pátek turecký ministr pro obchod Omer Bolat. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy