Severokorejské balistické rakety? Hrozba číhá jinde

Náznaky, že Spojené státy mohou být požádány o stažení svých střel THAAD z Jižní Koreje zřejmě mohly šokovat mnohé z těch, kteří se domnívali, že jakmile bude systém jednou rozmístěn, bude akceptován. Tvrdí to bezpečností analytik Charles Shoebridge, který v rozhovoru pro server RT rozebral napjatou situaci na Korejském poloostrově.

Situace není jednoznačná

Americké protivzdušné střely THAAD byly v Jižní Koreji rozmístěny minulý rok v rámci dohody mezi Soulem a Washingtonem, přičemž mají sloužit především k eliminaci hrozby ze strany Severní Koreje. Lídr vládnoucí jihokorejské Demokratické strany Wu Won-šik nicméně nedávno prohlásil, že kontroverzi budící rakety by mohly být za jistý okolností staženy zpět do USA. Situace se vyhrotila poté, co americký prezident Trump vyzval Soul, aby do projektu přispěl miliardou dolarů.

"Pokud se podíváte na situaci na poloostrově hlouběji, není tak jednoznačná, jak se zdá," odpovídá Shoebridge na otázku, proč Jihokorejci nyní americké střely odmítají. Mnozí považují za největší hrozbu pro Jižní Koreu jejího severního souseda a chtějí mu čelit, což zase Severní Korea vnímá jako ohrožení ze strany Jižní Koreje a jejího spojence USA, vysvětluje analytik.

Hlavní hrozbu podle experta představují konvenční síly KLDR, které jsou do počtu velmi silné a pokud se podíváme na pozici Soulu, jihokorejské metropole, nachází se jen pár desítek kilometrů od severokorejské hranice, a tudíž v přímém ohrožení ze strany severokorejských konvenčních zbraní. Ve skutečnosti to tedy nejsou balistické rakety, co dnes ohrožuje Jižní Koreu, soudí Shoebridge.   

"Severní Korea vyvíjí jaderné zbraně, a jak víme, má jaderné zbraně; vyvíjí technologii, aby mohla tyto zbraně umístit na balistické střely," pokračuje analytik. Dodává však, že veškeré dosavadní testy se týkaly raket středního či dlouhého dosahu, které spíše než Jižní Koreu ohrožují jiné země, jako je Japonsko, možná i Austrálie a Spojené státy a v budoucnu případně i Rusko - za předpokladu změny geopolitické situace.

Současná situace má nicméně i další důvody, především pak nástup nové jihokorejské vlády, jejíž politika ve Washingtonu vyvolává podle odborníka hněv. "Odcházející vláda v Jižní Koreji spěchala s dislokací tohoto systému a kvůli způsobu, kterým to prezentovala, podle mě mnoho Jihokorejců věří, že byli postaveni před hotovou věc," připomíná Shoebridge.

Čínský faktor

Nyní se tak objevují prohlášení, která naznačují, že USA by mohly být požádány o stažení svého systému, což podle analytika šokovalo mnohé z těch, kteří s jeho rozmístěním spěchali ve víře, že jakmile bude v provozu, začne být jednoduše akceptován.

Jestliže již systém THAAD byl dislokován, je vůbec možné poslat ho podle analytika zpět? "Pochopitelně ano," deklaruje Shoebridge s tím, že by však šlo o velký krok a to nejen z vojenského hlediska, ale též z pohledu bezpečnostní spolupráce mezi Jižní Koreou a USA, především pak s novou jihokorejskou vládou, která má - stejně jako Washington - zájem na těsných vzájemných vztazích.

Ze širší perspektivy nicméně Jižní Korea chce také zlepšit své špatné vztahy s Čínou, poukazuje expert. Dodává, že Peking americký protiraketový systém odmítá, jelikož se obává, že poskytne záminku pro instalaci silných amerických radarů v Jižní Koreji a navíc bude mít destabilizující dopad na odstrašující potenciál čínských jaderných raket. "Pokud by americké radary dokázaly dohlédnout do Číny, mohlo by to v důsledku snížit efektivitu samotného čínského jaderného odstrašení," zdůrazňuje analytik.

Mnoho Jihokorejců také věří - a existují pro to dobré důvody -, že rozmístění systému THAAD činí z jejich země primárnější cíl, podotýká Shoebridge. Dodává, že panují také obavy z nákladů protiraketového systému, přičemž zatím není zcela jasné, kdo ho nakonec zaplatí.     

Související

Více souvisejících

Jižní Korea Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Čína protiraketový štít THAAD

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Česko na hokejovém MS

Po Finech a Norech si Češi poradili i s dalším severským soupeřem. Kousající Dány přehráli 7:4

Čeští hokejisté si spravili chuť po posledním zápase, ve kterém museli skousnout první prohru, když nestačili na Švýcary až na nájezdy a tentokrát v základní hrací době si došli pro tři body v zápase s Dánskem. Jednalo se tak o třetího severského soupeře ve skupině A po Finsku a Norsku a podobně jako v těchto obou předešlých případech i tentokrát Češi vyhráli. První dvě třetiny sice bylo znát, že Dánsko není poslední léta nejoblíbenější soupeř českého národního týmu a i v tomto zápase nepříjemně dotahovalo a až do stavu 3:3 se hrál vyrovnaný duel. Ve třetí třetině se ale rozvolnila stavidla natolik, že umožnila Čechům vstřelit další čtyři branky, zatímco Dánové se do konce zápasu zmohli už jen na jednu trefu. 

před 21 minutami

před 57 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská armáda oznámila, že zabila vysoce postaveného velitele Hizballáhu

Izraelská armáda ve středu oznámila, že při úterním útoku na jihu Libanonu zabila vysoce postaveného velitele libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy