Na východě roste hrozba? NATO čelí konkurenci, o které se nemluví, zní z Pentagonu

NATO není jediná aliance, o kterou je třeba se obávat, tvrdí Michael Rubin, bývalý analytik Pentagonu. V komentáři pro server Commentary Magazine to zmiňuje v souvislosti se skutečností, že pokud jde o diplomacii a obranu, většina pozornosti směřující na Donalda Trumpa během jeho předvolební kampaně i prvních měsíců v úřadu amerického prezidenta se zaměřovala na magnátův postoj k Severoatlantickému paktu, jeho údajný slabý závazek vůči této obranné alianci a jeho důraz na spodní hranici výdajů na obranu každého členského státu NATO.

Klub autoritářů a pochybných demokracií

Podle Rubina to může naznačovat, že NATO čelí výzvě. Expert dodává, že z diplomatického a politického hlediska navíc probíhá podobně dynamická hra ohledně širšího přístupu Spojených států k Evropské unii v době brexitu.   

"Všechny ty debaty o NATO a Evropě jsou důležité, ale tíhnou k přehlížení rapidního růstu Šanghajské organizace pro spolupráci," poukazuje odborník. Dodává, že se jedná o spojenectví autoritářských zemí a pochybných demokracií, které je přinejlepším neutrální, v horších případech pak protiamerická.  

Šanghajská organizace pro spolupráci byla založena v červnu 2001 pod taktovkou Číny a Ruska, uvádí Rubin. Doplňuje, že původními členy uskupení jsou také Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán a Tádžikistán, přičemž Mongolsko, Írán, Afghánistán a Bělorusko mají statut pozorovatelů.

Írán je na hranici zisku plného členství v organizaci, poukazuje analytik. Soudí také, že jak se Turecko odklání od Evropy a demokracie obecně, jeho vůdce, prezident Recep Tayyip Erdoğan, již naznačil, že země by namísto Evropské unie mohlo hledat svou budoucnost právě v Šanghajské organizaci pro spolupráci.   

Představitele Spojených států by mělo znepokojovat především to, že se minulý týden k Šanghajské organizaci pro spolupráci připojily jak Indie, tak Pákistán, konstatuje expert. Podotýká, že byť událost americká mainstreamová média prakticky nereflektovala, není příliš překvapivé, že Pákistán se chce postavit po bok Číny a Ruska.

"A s ohledem na pákistánskou podporu terorismu a skupin odpovědných za smrt stovek Američanů, se (Pákistán) dostává k partnerům, které si zaslouží," nebere si servítky analytik. Proti tomu přistoupení Indie považuje za znepokojivé, jelikož země si drží statut největší světové demokracie, nehledě na její rostoucí váhu na mezinárodní scéně a předpokladům mnoha amerických politiků, že jde o nejlepší protiváhu Ruska v asijském regionu.

Zlovětsný klid ve Washingtonu  

Ačkoliv Šanghajská organizace pro spolupráci není formálně vojenským paktem, má strategický význam, myslí si Rubin. Odkazuje na summit organizace z roku 2005, který členským zemím zakázal hostit na svém území vojenské základny ostatních států, což vedlo k odchodu amerických vojsk z Uzbekistánu a později i z Kyrgyzstánu, dvou zemí, které pronajímaly prostor americké armádě pro podporu její mise v Afghánistánu.    

Jak americký ministr obrany Jim Mattis připravuje novou strategii pro Afghánistán, jejímž cílem je zabránit strategickému kolapsu země, přistoupení Pákistánu do Šanghajské organizace pro spolupráci může vrazit klín do hlavní logistické cesty pro americká vojska v Afghánistánu, obává se odborník. Dodává, že Rusko, Írán a Turecko v pozadí dohody ohledně Sýrie rovněž prosazují aktivnější a rozšířenou roli Šanghajské organizace pro spolupráci.

"V ideálním světě by Spojené státy nemusely být světovým policistou a mohly by přivítat vzestup jiných, kteří zaplní vakuum," píše odborník. Zdůrazňuje, že pokud jsou těmi jinými Rusko, Čína, Írán, Pákistán a Turecko, USA by měly zůstat obezřetné.      

Jak pokračuje únava v NATO a Evropská unie se potácí od jedná existenční krize ke druhé, jen málo odpovědných lidí ve Washingtonu se zabývá temnými mraky, které se formují na horizontu, varuje závěrem Rubin.

Související

Více souvisejících

NATO Šanghajská organizace pro spolupráci Rusko Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy