Významný ruský ekonom prorokuje Rusku těžké časy, pokud nepřijdou reformy

Moskva - Ruský deník Rossijskaja Gazeta přinesl rozhovor s uznávaným ruským ekonomem Alexandrem Dynkinem. Ten předpokládá, že protiruské sankce se v horizontu deseti let zřejmě nezruší. Pokud Rusko nepřijme potřebné reformy, může se propadnout na 15. místo co do ekonomické vyspělosti až za Mexiko.

Podle Dynkina se v následujících letech nedá očekávat, že by Rusko v dohledné době významně hospodářsky rostlo. Tempo bude dle jeho slov zhruba stejné, jako v případě některých předních zemí Evropské unie. Rusko by muselo přijmout nějaké reformy, aby se situace zvrátila a růst by tak dosáhl 3-4 procent. 

Ekonom také vysvětlil, co způsobilo ruskou recesi v letech 2015-2016. Z 50 procent prý bylo ne zcela efektivní hospodářství Ruska, z třetiny za to mohl pokles cen ropy a zemního plynu a z pětiny za to mohl balíček protiruských sankcí. 

Hlavním problémem vidí ekonom nízkou produktivitu ve srovnání se Spojenými státy. Ty prý budou i nadále technologickým, vojenským a hospodářským (co do parity kupní síly) lídrem světa. Rusko se na druhé straně stále propadá. Pokud prý nedojde k přijetí nějakých zásadnějších reforem, lze očekávat, že se ruská ekonomika propadne v roce 2030 až na 15. místo za Mexiko. Největšími konkurenty jsou momentálně pro Rusko Brazílie a Mexiko. 

Dynkin se vyjádřil také k protiruským sankcím. Ty prý mohou trvat "dlouhou dobu". "Minimálně deset let, to je objektivní realita, ve které žijeme," řekl. Uvedl, že ale existuje možnost jakéhosi posunu. Sankce zmírnilo Japonsko a Jižní Korea. 

Ekonom vnímá i pozitivní stránku sankcí. Bez nich by totiž nikdy nedošlo ke zřízení národního platebního systému, který mají všechny významné země. Řada odvětví navíc byla osvobozena od zahraniční konkurence, zejména v oblasti zemědělství či chemického průmyslu. Dynkin dodal, že mnoho německých podnikatelů vyjadřuje nelibost nad sankcemi a chce s Rusy spolupracovat. I tak bude podle Dynkina Evropa v budoucnosti klíčovým obchodním partnerem.

Alexander Dynkin je ruský ekonom, který se zabývá zejména problematikou ekonomického růstu, mezinárodním srovnáním, technologickými inovacemi a energetikou. Je prezidentem Institutu světového hospodářství a mezinárodních vztahů (IMEMO) při Ruské akademii věd. 

Související

Více souvisejících

Rusko protiruské sankce sankce Ekonomika hospodaření

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy