Čínský nositel Nobelovy ceny Liou Siao-po je v kritickém stavu

Peking - Čínský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po (61) je údajně v kritickém stavu. Koncem června byů podmínečně propuštěn z vězení, trpí rakovinou jater. Má rovněž onemocněním ledvin, které znemožňuje radioterapii.

Aktivisté bojující za lidská práva vyzývali v posledních dnech čínské úřady, aby povolily převoz nejznámějšího čínského politického vězně k ošetření do zahraničí. Dva západní lékaři - onkologové Joseph Herman z univerzitního centra v Texasu a Markus Büchler z univerzitní kliniky v Heidelbergu - o víkendu uvedli, že Liou může být transportován do ciziny. Nemocnice ale tvrdí, že jeho stav převoz neumožňuje.

Podle lékařů se Liouův nádor zvětšil, pacient má rovněž nízký krevní tlak a trpí částečnou neprůchodností střev. Dodali, že radioterapie by mohla být jednou z metod, kterou by lékaři mohli u tohoto pacienta použít, napsala agentura Reuters.

Na dotaz, zda čínské úřady umožní Liouovi léčbu v zahraničí, dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang řekl: "Čína doufá, že příslušné země budou respektovat suverenitu Číny a nebudou zneužívat jednotlivých případů k vměšování se do jejích vnitřních záležitostí."

Čínské úřady přísně kontrolují veškeré informace o případu známého disidenta. Dvacáté třetí patro budovy číslo 1 univerzitní nemocnice v Šen-jangu bylo uzavřeno a přístup tam mají pouze pacienti a jejich rodinní příslušníci.

Desítky lidí se dnes účastní v Hongkongu demonstrace v sedě s požadavkem, aby bylo Liouovi umožněna léčba v zahraničí. Aktivisté v Hongkongu během protestní akce třímali transparenty s Liouovým fotkami a skandovali hesla. Než se pustili do protestu vsedě, pochodovali směrem k zastupitelskému úřadu čínské vlády. Manifestace má podle právníka lidskoprávních aktivistů Alberta Hoa trvat tak dlouho, dokud demonstranti nedosáhnou svého. Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta kancléřka Angela Merkelová doufá v "projev lidskosti" ze strany čínské vlády vůči nemocnému disidentovi.

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08, kterou podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb.

Související

Nobelova cena

Propusťte vdovu po držiteli Nobelovy ceny, vyzvali Čínu osobnosti

Peking - Více než dvě desítky známých spisovatelů, básníků a dalších umělců vyzvaly čínské úřady k propuštění vdovy po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Básnířka Liou Sia, která trpí těžkou depresí, je držena dlouhodobě v domácím vězení.

Více souvisejících

Liou Siao-po Čína rakovina lidská práva

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

Statisíce lidí přijdou o práci, milion míst změní digitalizace, varuje Jurečka

V následujících sedmi až osmi letech v Česku přijde o práci 300 000 lidí a další milion pracovních míst se výrazně změní kvůli digitalizaci.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy