Napomohl milionům dolarů pro Severní Koreu, teď žije v americké Virginii. Sankce KLDR nepoškodí, tvrdí

Pchjongjang/Washington - Zběh ze Severní Koreje Ri Jong Ho v minulosti ve velkém financoval režim KLDR. Po čistkách, které provedl Kim Čong-un se však se svojí rodinou vydal přes Jižní Koreu do Spojených států. Podle jeho slov mají sankce uvalené na režim v Pchjongjangu mizivý účinek

Snahy poškodit Severní Koreu sankcemi ze strany mezinárodního společenství nemusí spolehlivě fungovat. Existuje totiž mnoho cest, jak je režim Kim Čong-una může obcházet. Domnívá se Severokorejec Ri Jong Ho. 

Sám totiž v rámci jedné takové cesty dlouhodobě fungoval. Téměř po třicet let stál za přísunem miliard dolarů diktátorskému režimu v Pchjongjangu a to i v období, kdy na Koreu kvůli jejímu nukleárnímu programu byly uvaleny první sankce. 

"Naše obchody a byznys nikdy bolestivě nezasáhly sankce. Namísto toho jsme provedli náš první jaderný test v roce 2006," říká Ri v rozhovoru pro The Washington Post. 

Riovi je devětapadesát let a jeho hlavní pracovní náplní bylo vydělávat peníze Severní Korey. On a jeho rodina v současnosti žijí v poklidné části americké Virginie. Ri totiž v roce 2014 zběhl do Jižní Koreje a o rok později se přestěhoval do USA. "Zvykl jsem si na sankce, které byly uvalené na severokorejský obchod, ale nikdy jsem nepocítil jejich dopad. Sankce byly povrchní," uvádí Ri.

 Zároveň popisuje, že byl schopný posílat miliony amerických dolarů do KLDR jednoduše tak, že předal tašku plnou dolarů kapitánovi lodě, která směřovala z čínského přístavu Dalian, kde Ri pracoval, do severokorejského přístavu Nampo. Jindy peníze předával vlakovému personálu na trati mezi zeměmi. V prvních devíti měsících roku 2014, kdy poté v říjnu zběhl, stihl do KLDR nasměrovat okolo deseti milionů dolarů. 

Spojené státy na KLDR vyvíjí tlak i pomocí sankcí přes dvě desetiletí. Ve svém úsilí spoléhají na pomoc Číny, která má s KLDR relativně pozitivní vztah. Uplatňování sankcí OSN ze strany Číny je však nejednoznačné. Čína se spíše snaží o zachování stability v KLDR.

Sankce nicméně neměly téměř žádný vliv na chování Severní Koreje. "I kdyby Čína, Rusko a Spojené státy plně spolupracovali ve věci sankcí, bude nemožné Severokorejce "zranit", říká Ri.

Finanční toky do Severní Koreje jsou nicméně zahaleny tajemstvím. USA uvalují čím dál tvrdší sankce a severokorejské společnosti se snaží odstřihnout od amerického finančnického systému a jen některé jsou vystaveny skutečnému vlivu USA.Washington se teď snaží od uprchlého Severokorejce zjistit co nejvíce poznatků.

Ri pracoval přes třicet let v "Kanceláři 39" v rámci operace severokorejské vládní Strany práce. Kancelář je již dlouhou dobu spojována jak s legálním obchodem, tak s nezákonnou činností, včetně padělání peněz a pašování drog. Ri pracoval jako ředitel lodní společnost a předsedal Korejské "Kumgang" skupině. To je společnost, která uzavřela dohodu s obchodníkem Sam Pa, a následně založili síť taxíků v Pchjongjangu. V roce 2002 byl oceněn titulem "hrdina pracujícího lidu" a žil pohodový život v Pchjongjangu. Mohl si užívat i takového luxusu, jako byla barevná televize a automobil. "Byl jsem velmi loajální Kim Čong-ilovi, a ten mě ocenil. Byl jsem boháč," vzpomíná Ri.

Jeho poslední úspěšnou činností v KLDR bylo rozběhnutí pobočky Dalian společnosti Daeheung, která se zabývala lodní dopravou a dovozem uhlí a mořských živočichů, ale také dovozem ropy. 

Ri změnil své stanovisko v roce 2014, kdy Kim Čong-un předtím zničehonic odstavil od moci svého strýce Janga Song Thaeka a odsoudil ho jako "zrádce všech dob" a následně ho nechal na konci roku 2013 popravit. Jang totiž dohlížel na ekonomickou spolupráci s Čínou, mnoho jeho spolupracovníků bylo zasaženo represemi a trest hrozil i Riově rodině. Ri se tedy rozhodl pro útěk k jižnímu sousedovi, odkud se svými dvěma dětmi a manželkou odešel. Jeho dvacetileté děti se chystají na vysokou školu. 

Odborníci říkají, že příchod Ri do Spojených států by mohl být požehnáním pro americké snahy o zničení Severní Koreje.

"Vždycky je užitečné, když zběh, navíc takový, který zná prostředí Kanceláře 39, a zřejmě jak její interní tak externí operace a může nám pomoci," sdělil pro deník Anthony Ruggiero, který pracuje na ministerstvu financí a má co mluvit o do tvorby mezinárodních sankcí. Spojené státy se teď usilovně snaží zjistit, jak Severní Korea spolupracuje s bankami v Číně, jejichž prostřednictvím zřejmě financuje své aktivity. 

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) The Washington Post peníze Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy