Situace je horší, než se myslelo. Vedra hrozící v Asii budou k nevydržení

Nejohroženějším regionem na planetě je kromě Východní Asie také oblast Perského zálivu. Pokud se nepřijmou žádná opatření k omezení dopadů klimatické změny, tamní státy a společnosti se postupně rozloží. Důvodem bude zejména zastavení zemědělské produkce v důsledku vysokých teplot a vlhkosti.

Nová studie vědeckého časopisu Science Advances varuje před dopady klimatické změny v Jižní Asii. Pokud světové společenství nepřijme žádné význačné opatření v boji s klimatickou změnou, teploty v jedné z nejhustěji osídlených částí planety stoupnou na takovou úroveň, která by pro lidstvo byla neobyvatelná.

Podle výzkumu vědců dojde v roce 2100 k takové situace, kdy celá čtyři procenta obyvatel Jižní Asie kvůli nadměrným teplotám a vlhkosti nebudou moci v dané části světa přežít. Pro 75 procent obyvatel budou nové podmínky velmi nebezpečné, i když ne takové, aby v nich nemohli přežít.

Nekontrolovatelný růst teploty bude mít za následek nárůst onemocnění a zdravotních komplikací, které vznikají z nadměrně vysokých teplot. Dopadem takového stavu bude také to, že dělníci a pracovníci nebudou moci vykonávat v tak ztížených klimatických podmínkách svou práci a ekonomika regionu i zemědělská produkce poklesne na kritickou mez.

„S narušením zemědělské produkce nebude vlna vedra to, co zabije lidi,“ říká autor studie Elfatih Eltahir, který působí jako profesor na Institutu Technologie v Massachusetts. „Produkce půjde dolů a potenciálně každý tak bude trpět,“ míní.

V současnosti trápí nadměrně vysoké teploty oblast Indie, Pákistánu a Bangladéše neblaze ovlivňují asi 15 procent obyvatelstva. V roce 2015 dokonce na následky extrémních vln veder zemřelo v téže oblasti 2 500 lidí. Scénář, ke kterému se schyluje, nicméně nemusí být nevyhnutelným. Státy musí dodržet závazky, které vyplývají z Pařížské klimatické dohody. V ní se zavazují, že přijmou opatření, která povedou k tomu, že teplota do roku 2100 nestoupne o víc než 2 stupně Celsia. K tomu by mělo vést zejména snížení produkce skleníkových plynů a emisí.

I když je Jižní Asie jedním z nejohroženějších regionů na planetě, ještě hůře na tom jsou státy v oblasti Perského zálivu, kde hrozí kolaps struktury tamních společností. Profesor Eltahir v roce 2015 ve své studii předpokládal, že podobné neobyvatelné teploty zasáhnou státy tohoto regionu také to do roku 2100.

 „Vybudovali jsme celou infrastrukturu regionu  pro podmínky určitých teplot, pokud teploty opravdu stoupnou, nemáme materiální kapacity na to se s tím vypořádat,“ sdělil pro deník Time Matthew Huber z Syracuse University.

Související

Češi se nechávají testovat na covid-19

S teplotami roste i jejich dopad na lidské zdraví. Lékaři už se potýkají s problémy

Dlouhodobý nárůst průměrné teploty na Zemi může mít pro miliony lidí tragický dopad. V důsledku selhání termoregulace může nastat nebezpečí přehřátí či selhání organismu. Nejvíce ohrožení jsou farmáři z rozvojových zemí nebo stavební dělníci a lidé z továren, ale v současné době se riziko přehřátí týká i zaměstnanců nemocnic, kteří kvůli covid-19 musí nosit ochranné obleky.
Počasí

Oteplování se projevuje i v peněženkách Čechů, každý rok zaplatíme miliardy

Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku každoročně stojí vlny veder. Oteplování Země totiž nemá dopady jen na klimatické změny a zemědělství, ale přeneseně i na ekonomiku jako takovou. Kvůli suchu navíc v blízké budoucnosti hrozí, že se v Česku přestane dařit některým plodinám, a může dojít například ke zdražení piva nebo některých potravin. Porostou rovněž ceny za zdravotní péči a za energie.

Více souvisejících

oteplování globální oteplování Počasí věda

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy