Čínská invaze do Evropy: Je vstupní bránou Česká republika?

Praha/Peking - Prohlubování čínsko-českých vztahů v posledních letech vyvolává řadu reakcí - podnikatelé to s vidinou velkých obchodů vítají, naopak obhájci lidských práv tento krok kritizují. Populární Youtube kanály China Uncensored a VisualPolitik společně vytvořily video, kde nabízejí zajímavý pohled cizinců na situaci.

Pokud si politici myslí, že přátelství s Čínou je založeno na rovnoprávném postavení obou států, měli by se podívat do historie. Až do Opiových válek měla Čína vždycky navrch a od založení ČLR se pokouší znovu upevnit svou mocenskou pozici. To znamená, že uzavírají jen ty smlouvy, ze kterých budou čerpat víc. I kdyby to mělo být jen tajně.V politicko-satirickým snímku se autoři obávají, že za přátelstvím s Českou republikou stojí především snaha proniknout hlouběji do Evropy. A naši zemi si nevybrali jen tak náhodou. Podle China Uncensored jsme státem s nejvyšší spotřebou piva na hlavu, ale také nejúspěšnější zemí bývalého Východního bloku ve střední Evropě. Na rozdíl od ostatních postkomunistických států se těšíme rychle rostoucí ekonomice a upřímně řečeno, zdejší lidé nikdy neměli Sověty příliš v lásce. Připomínají tak několik dekád komunistického režimu včetně okupace v roce 1968. Tohle vše patří naštěstí do historie. Problém je, že dějiny mají tendenci se opakovat.Autoři mají za to, že od sametové revoluce a bývalého prezidenta Václava Havla, který je i v zahraničí znám svým přátelstvím s dalajlámou, se situace změnila s úřadem prezidenta Miloše Zemana. Současného českého státníka vidí jako fanouška čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a za poslední tři roky se spolu setkali hned šestkrát. V říjnu 2014 se Zeman stal prvním prezidentem České republiky, který oficiálně navštívil ČLR. O rok později se zúčastnil největší vojenské přehlídky v historii moderní Číny jako jediný západní státník. Setkat se tam naopak mohl s Vladimírem Putinem a média spekulovala i o přítomnosti Kim Čong Una.

Si Ťin-pching měl být na oplátku pozván i do Prahy a uskutečnit se tak mělo v roce 2016. Jen pár dní před oficiální návštěvou však do Prahy zavítal dalajláma, a narozdíl od Václava Havla se nynější český prezident od tibetského duchovního vůdce distancoval. Jako by to nestačilo, VisualPolitik poukazuje na to, jak zahraniční média vnímala odepření medaile Jiřímu Bradymu. Prý to byl trest za setkání s dalajlámou.Návštěva nicméně přinesla ovoce a a cestovní kanceláře v Číně zaznamenaly nárůst zájmu o Prahu. Bank of China zde otevřela pobočku a byla podepsána řada obchodních smluv a dohod o spolupráci a investic. Nicméně o rok později střídá nadměrná očekávání spíše zklamání a řada ohlášených vstupů čínských firem na český trh má zpoždění.Prezident Zeman však neztrácí naději a sám se vyjádřil, že by rád, kdyby se Česká republika stala pro Čínu vstupním bodem do Evropy. Peking se snaží proniknout ve větším do EU už dlouhodobě, ale dosavadní snahy vykázaly jen malý úspěch. Evropskému parlamentu mimo jiné vadí (ne)dodržování lidských práv v Číně a tlačí na vládu, aby to řešila.Peking se tak možná rozhodl změnit strategii a na EU už nebude apelovat jako na celek, ale uzavře řadu líbivých slibů s menšími státy jako je ČR, a tím si zajistí lepší postavení. VisualPolitik upozorňuje, že tohle není pro Čínu žádná novinka. Stejnou taktiku už použili na rozvrácení ASEANu - organizace, která sdružuje státy jihovýchodní Asie.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Česká republika Miloš Zeman Si Ťin-pching návštěva činského prezidenta v ČR

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy