Jak se vyvíjely vztahy USA a Severní Koreje? Velký chronologický přehled

Pchjongjang/Washington - Silná slova na obou stranách, výhrůžky o totálním zničení a jaderné válce a v neposlední řadě i testovací střely. Tak vypadá v poslední době eskalující diplomacie mezi USA a KLDR. Podívejte se s námi přehledně na to, jak konflikt začal a jaké události považujeme za zlomové body.

Klíčový rok 1948 - Začátek studené války a ideologický boj mezi dvěma bloky zapříčinilo rozdělení Korejského poloostrova podle 38. rovnoběžky. Kim Ir-Sen s podporou Sovětů nastolil v zemi komunistický režim a založil vládnoucí dynastii, která trvá až dodnes s vládou jeho vnuka Kim Čong-Una.Začátek korejské války 25. června 1950 - Severokorejská armáda překročila 38. rovnoběžku s cílem sjednotit zemi. OSN tento krok odsoudila a do Jižní Koreje vyslala mezinárodní pomoc.1953 - Bylo podepsáno příměří, nikoliv mír, a tento stav trvá až dodnes. I když boje skončily, konflikt stále zůstával a Jižní Korea s USA podepsaly smlouvu o vzájemné obranně, američtí vojáci tak zůstali v zemi, aby chránili nového spojence.1968 - Navzdory příměří Severní Korea pokračovala v provokaci Spojených států a Jižní Koreje a roku 1968 zadržela americkou loď U.S.S. Pueblo. Posádka byla držena v zajetí víc než rok, dokud prezident Lyndon Johnson nepodepsal omluvu za špionáž. Omluvu stáhl hned poté, co se posádka vrátila bezpečně domů.1976 - Skupina amerických a jihokorejských vojáků se střetla se severokorejskou hlídkou, zatímco ořezávali strom v demilitarizované zóně. Potyčka skončila zabitím dvou amerických vojáků sekyrou. Vláda USA zvažovala řadu politických a vojenských reakcí, nakonec poslala desítky vrtulníků, bombardérů a stíhacích letadel spolu se stovkami vojáků, aby dokončili sekání stromu.1993 - CIA varuje Billa Clintona, že Severní Korea nejspíš vyrobila jaderné bomby. Zpráva otisknutá v New York Times dospěla k závěru, že severokorejský režim vlastní jednu nebo dvě jaderné hlavice. Tvrzení dokazují velkým nákupem plutonia a satelitními snímky kráterů, která vznikla po testech údajných nukleárních zbraní.

1994 - Severní Korea podepsala Mezinárodní smlouvu o nešíření jaderných zbraní v roce 1985, ale v roce 1993 hrozila, že ji vypoví. USA a Severní Korea nakonec podepsaly dohodu, který nařídil Severní Koreji ukončit program jaderných elektráren výměnou za lepší diplomatické vztahy.2002 - USA obvinila severokorejský režim z porušení dohody z roku 1994. Prezident George W. Bush označil ve svém projevu Severní Koreu jako součást "osy zla" a obvinil ji z výroby zbraní hromadného ničení. Severní Korea později odhalila svůj program na vylepšení urania, což je klíčový krok při výrobě jaderných zbraní.2003 - 2009 - Prezident Bush usiloval o diplomacii se Severní Koreou a do mírových hovorů zatáhl i Čínu, Japonsko, Rusko a Jižní Koreu. Jednání "šesti stran" měla za cíl jaderně odzbrojit Korejský poloostrov. Severní Korea však často porušovala podmínky dohod, které byly dosaženy během rozhovorů, a dále pokračovala v raketových jaderných testech. 2012 - Prezident Obama obnovil rozhovory se severokorejským režimem a výsledkem byla dohoda, že Severní Korea zastaví testy raket s dalekým doletem a ukončí svůj nukleární program výměnou za rozvojovou pomoc zahrnující především potraviny. O několik týdnů později se však Severní Korea pokusila vystřelit na orbit svoji družici a diplomacie tak neuspěla.2014 - Severní Korea zahájila kybernetický útok na japonskou společnost Sony. Výsledkem byl únik řady filmů, kontaktních informací a důvěrných firemních dokumentů. Spojené státy zpřísňují sankce.2017 - Prezident Trump se ničeho nebojí a s Kim Čong-Unem si vyměňují silná slova. Konflikt v jednu dobu eskaluje do hrozby války, pak se zase uklidňuje. Donald Trump na Twitteru oznámil: "Vojenská řešení jsou na místě pro případ, že by Severní Korea jednala nerozumně. Snad najde Kim Čong-Un jinou cestu."Odpálení rakety směrem k Japonsku ale rozumnou jinou cestou nebude.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Korejská válka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy