Díry v protiraketovém štítu: Vzdušná obrana Spojených států není dokonalá

Washington/Pchjongjang - Snad žádná část státní obrany není tak špatně pochopena jako protiraketový systém. Když minulý týden vystřelila Severní Korea svoji balistickou střelu směrem nad Japonsko, mnoho lidí se ptalo: Proč nebyla sestřelena? Žádný obranný systém není univerzální a nedokáže zneškodnit všechny hrozby.

Spojené státy se budou nyní muset soustředit na vylepšení své protiraketové obrany. Poté, co Pchjongjang tvrdí, že úspěšně otestoval vodíkovou bombu, která by mohla být nasazena na mezikontinentální raketu, je americké pobřeží ve vážném nebezpečí.

Je potřeba ale pochopit, že žádný z dostupných systémů není dokonalý a univerzální. Některé jsou lepší než druhé, ale vždy jsou v něčem omezující. Obrana, která za nás vyřeší všechny hrozby, momentálně neexistuje a nejspíš ani nebude. Takzvané "boost-phase" soustavy jsou navrženy tak, aby zneškodnily raketu v počáteční fázi letu. USA kdysi uvažovaly o celosvětové síti, avšak od plánu upustily kvůli složitosti a finanční náročnosti.

Vědci v USA taky nedávno postavily prototyp "vzdušného laseru", který by měl být zabudován do Boeingu 747. Masivní zbraň by měla za úkol vypálit díru do rakety a zneškodnit ji ještě během letu. Program byl zrušen kvůli nákladům i složitém nasazení v boji. Letadlo by muselo neustále kroužit poblíž nepřátelského území.

Území Spojených států momentálně chrání před KLDR systém GMD, který je zasazený převážně na Aljašce. Ten se zaměřuje na zneškodnění raket ve střední fázi letu. GMD je však už poměrně starý a hlavně finančně nákladný systém, který byl vyhodnocen jako málo spolehlivý.

Zbývající existující systémy spadají do kategorie třetí - tedy obrana ve finální fázi letu. Zapadají sem třeba i programy THAAD, Patriot nebo Aegis. Testovací výsledky by se daly označit za působivé a spolehlivé. Jejich nevýhodou ale je, že dokáží pokrýt jen malé oblasti, proto se někdy označují za "bodovou ochranu". Aegis se vyznačuje vyšší mobilitou a lze ho umístit na stíhačky - takto vylepšené jsou i některé jihokorejské a japonské letouny.

Takže proč Japonci nepoužili Aegis na sestřelení severokorejské rakety? Důvody mohou být dva - jednak poblíž ostrova Hokkaidó se zrovna žádný letoun nenacházel. Za druhé, po pár minutách radary jasně ukázaly, že střela území Japonska mine, není proto třeba ji zneškodnit. U každého takového systému budou vždy významné pochybnosti o jeho spolehlivosti v reálné situaci. Není možné adekvátně otestovat protiraketový systém a určit jeho bezpečnost, protože nám chybějí data z ostrého provozu.

Související

protiraketová obrana

KOMENTÁŘ: Zdroj stability i napětí. Před 50 lety se Moskva a Washington domluvily na omezení protiraketové obrany

Na pozadí současných vyhrocených vztahů mezi Západem a Moskvou stojí za to připomenout, že právě před půlstoletím vrcholila politika détente, neboli snaha uvolnit studenoválečné napětí mezi dvěma tehdejšími supervelmocemi. Sovětský vůdce Leonid Brežněv a americký prezident Richard Nixon podepsali 26. května 1972 v Kremlu smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (SALT) a také smlouvu o omezení obrany proti balistickým raketám. Druhá, byť je veřejnosti méně známa, byla velmi pozoruhodná: necelých deset let od karibské krize, kdy Moskva a Washington balancovaly na pokraji jaderné války, přistoupily na princip vzájemně zaručeného zničení coby garanci míru a stability.
Protiraketový systém Aegis

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson Institute. V komentáři pro server National Interest upozorňuje, že za uplynulý měsíc provokace Pchjongjangu zahrnovaly představení nových, obtížně detekovatelných střel s plochou dráhou letu, mobilních kolejových odpalovacích zařízení, vlastního tekutého raketového paliva i prototypu hypersonického kluzáku.

Více souvisejících

protiraketová obrana protiraketový štít THAAD Protiraketový systém Aegis USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 3 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 3 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 3 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

EU se chystá na maďarské předsednictví. Michel vysvětlil, proč se ho neobává

Předseda Evropské rady Charles Michel nemá obavy z nadcházejícího půlročního předsednictví Maďarska v Radě Evropské unie. Podle serveru index.hu to vyplývá z Michelova rozhovoru, který poskytl v Bruselu evropským médiím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy