Co skrývají Kimovy arzenály? Profesor varuje před podceněním KLDR

NÁZOR – Je chybou představovat si jakoukoliv potenciální válku s KLDR jako gentlemanskou šachovou partii, v níž se strany střídají v tazích a dobře rozumějí útoku i obraně, deklaruje profesor mezinárodního práva Alexander Gillespie z novozélandské University of Waikato. V komentáři pro server Al-Džazíra tvrdí, že toto chybné vnímání se zřetelně projevuje především ve dvou ohledech.

Rakety různých typů

Zaprvé se předpokládá, že protiraketová obrana momentálně rozmístěná v Jižní Koreji a Japonsku by ochránila tyto země před střelami krátkého, středního i dlouhého doletu vypálenými ze Severní Koreje, konstatuje odborník. Vysvětluje, že tyto naděje pocházejí z pozoruhodných úspěchů, které dané systémy dosahují při sledování a ničení raket.

Za příklad dává Gillespie americké systémy Aegis a THAAD, které jsou určeny proti střelám středního dosahu, přičemž dosahují úspěšnosti 83, resp. 100%. Obrana proti raketám krátkého doletu, jako americký systém Patriot, v poslední době rovněž zaznamenala výrazné zlepšení, dodává odborník.

„Ačkoliv tato čísla zní impozantně, narušuje je mnoho pochybností,“ píše profesor. Připomíná, že byť míra úspěšnosti při ničení střel krátkého a středního doletu je zdánlivě dobrá, v případě mezikontinentálních balistických raket činí pouze okolo 50%. Navíc, většina testů se provádí v ideálních podmínkách, v nichž je pečlivě sledován a ničen jeden cíl a počet rozmístěných systémů je ve skutečnosti nízký, poukazuje Gillespie. Konstatuje, že americká obrana proti mezikontinentálním raketám nyní čítá jen 44 střel, v Jižní Koreji se nachází jediná baterie systému THAAD s 48 střelami, kterou doplňuje 16 baterií systému Patriot, každá o 16 střelách.

I za podpory dalších protiraketových technologií tyto počty nestačí k zastavení nejméně dvou set severokorejských baterií střel krátkého dosahu s 600-1000 střelami a možná až stovky severokorejských raket středního a dlouhého doletu, varuje expert. Přitom se podle něj dá očekávat, že KLDR by tyto prostředky odpalovala velmi rychle s cílem zmást, zničit, přečíslit a oklamat protiraketovou obranu, tudíž by se zdaleka nejednalo o ideální podmínky, v nichž většina současných testů probíhá.

Chemické a biologické zbraně

Druhou chybou je dle profesora předpoklad, že ačkoliv KLDR preferuje své rakety osadit jadernými hlavicemi, nepočítá s nasazením dalších zbraní hromadného ničení, jmenovitě chemickými a biologickými zbraněmi, které může vlastnit.

„Základním problémem zde je, že ačkoliv se mezinárodní společenství shodlo na zákazu chemických i biologických zbraní jako metody válčení v roce 1925 a následně tento zákaz aktualizovalo pro biologické zbraně v roce 1972 a chemické zbraně v roce 1993, není jasné, zda se Severní Korea cítí těmito okolnostmi vázána,“ píše Gillespie. Podotýká, že KLDR sice přistoupila k dohodě z roku 1925, ale nikoliv k té z roku 1993, a přestože podepsala dohodu z roku 1972, v dané oblasti nenaplňuje ani základní očekávání.

Nejsilnějším důkazem, že Severní Korea vlastní chemické zbraně, byla vražda Kim Čong-nama plynem VX v Malajsii, která přišla po desítkách let spekulací, zda KLDR tyto prostředky vyrábí, deklaruje odborník. Odkazuje na jihokorejské odhady, podle nichž má Pchjongjang zásoby chemických zbraní v rozmezí 2.500 a 5.000 tun, přičemž tyto prostředky lze nasadit pomocí raket, letadel i lidské síly, ale v severokorejském případě by se zřejmě jako nosič posloužilo 5.400 raketometů a 4.400 děl, které komunistická země údajně vlastní.

Ačkoliv některé analýzy vysoce medializovaných návštěv Kim Čong-una ve zdánlivě nevýznamných továrnách na pesticidy a laboratořích tvrdí, že může jít o znak tajného programu biologických zbraní, podle profesora v dané oblasti pouze hádáme. Za pravděpodobnou sice považuje možnost, že KLDR vyvíjí tyto zbraně od 60. let a zřejmě jich má až 13 jejich typů, připouští však, že o existenci úspěšného a rozsáhlého programu biologických zbraní v Severní Koreji chybí nezpochybnitelný důkaz.

„Momentálně existují černé díry v informacích ohledně toho, zda Severní Korea biologický materiál úspěšně převedla do (podoby) zbraní a překonala bariéry, které zastavily jiné (státy),“ píše Gillespie. Dodává, že stejně tak není zřejmé, zda KLDR disponuje potřebnými nosiči a účinnými opatřeními bránícími rozšíření patogenů v její vlastní populaci.

Nedostatek informací o zemi zahalené v tajemství, která nepřestává překvapovat mezinárodní společenství postupem v jaderné a raketové technologii, podle experta za žádných okolností nesmí být považován za důkaz, že KLDR nemá účinné biologické zbraně. Efektivní prostředky k ochraně Jižní Koreji, Japonska a dalších zemí pro případ, že se Severní Korea rozhodne jít do války, tedy jednoduše neexistují, uzavírá rázně profesor.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Chemické zbraně Jaderné zbraně biologické zbraně Severokorejské zbraně

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

Výrazně se sníží důchody, nebo porostou daně. Jurečka popsal, co bez reformy hrozí Česku

Bez důchodové reformy hrozí v budoucnosti buď výrazné snížení výše důchodů nebo zvýšení daní. Ministr práce Marian Jurečka zdůraznil, že navrhované změny, včetně navyšování důchodového věku nad 65 let, mají za cíl udržet propad systému penzí na úrovni jednoho procenta HDP, což odpovídá loňským hodnotám.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy