Česko by pocítilo dopad války s KLDR, říká pro EZ odborník

ROZHOVOR - Severní Korea hodlá pokračovat v jaderném průzkumu, můžeme proto očekávat další provokace, reakce USA a silná slova na obou stranách. I když Česká republika nebude primárním cílem KLDR, dopady války bychom ucítili i my, řekl pro EuroZprávy.cz český diplomat a bezpečnostní analytik Tomáš Pojar ze CEVRO Institutu.

Tomáš Pojar, MA (43) vystudoval v Česku politologii a mezinárodní vztahy a v Izraeli bezpečnostní studia, v minulosti působil v neziskovém sektoru, mimo jiné jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, a později jako diplomat. V posledním období byl českým velvyslancem v Izraeli. Ve své funkci prorektora pro zahraniční vztahy se zabývá rozvojem mezinárodních kontaktů akademického i projektového typu.

Podle posledních zpráv má KLDR nyní mezikontinentální raketu, která bude schopná zasáhnout podstatnou část amerického území. Bude konflikt ještě dále eskalovat?

Jistě. KLDR bude pokračovat v jaderném i raketovém programu a bude i nadále provokovat.  

Jak podle vás by nyní měly USA zareagovat?

Zachovat chladnou hlavu a zároveň se důsledně připravovat se na vojenský konflikt. Nelze sázet na racionalitu severokorejského režimu, pokud si však bude Kim Čong-un vědom svého konce v případě propuknutí války, snad k ní nakonec nedojde.

Považujete za reálnou možnost, že dojde k válce?

Ano. Pravděpodobněji k válce nedojde, vyloučit se však rozhodně nedá.

Česká republika je členem NATO, bude se náš nějak týkat konflikt mezi USA a KLDR? 

Praha cílem severokorejských raket nebude. Konflikt by se však přímo dotkl USA, Číny, Jižní Koreje a Japonska, tedy největších ekonomik světa. Dopady bychom pocítili i my.

Kromě raket se však taky mluví o tom, že KLDR má velmi silnou hackerskou základnu. Je Severní Korea skutečně kybernetickou hrozbou pro svět?

Ano, na rozdíl třeba od nás, KLDR do svých ofensivních kybernetických schopností systematicky a dlouhodobě investuje, ledacos dokáže a nezdráhá se kybernetické zbraně používat.

Severní Korea je pořád vnímána jako zaostalá země. Mluví se ale třeba o tom, že stáli za ransomwarem WannaCry. Jak je možné, že hackeři z KLDR dokáží napadnout mnohem technicky "vyspělejší" svět?

Lidé tam sice umírají hlady, veškeré ekonomické prostředky státu jsou však zároveň využívány k podpoře režimu a k financování vojenských programů – jaderného, raketového i toho kybernetického. Neznamená to, že mají automaticky větší schopnosti než všechny vyspělé země, škody však způsobit mohou. Své kapacity budují systematicky a dlouhodobě, což je samozřejmě znát.  

Je nějaký rozdíl mezi tím, jak jednají hackeři z KLDR a například z Ruska (případně dalších států bývalého Sovětského svazu)?

Rusové hrají první ligu, Severokorejci se o ni snaží.     

Jaký je většinou scénář kybernetických útoků z KLDR? Jaká je jejich nejpoužívanější technika/metoda?

Výjimečnost severokorejských útoků spočívá ve faktu, že se dokáží koncentrovat na jednotlivé cíle a hlavně, že se nezdráhají kybernetické zbraně použít. To se asi nejlépe ukázalo při útoku na Sony Pictures nebo při četných pokusech (nezřídka úspěšných) o krádeže peněz.

Stala se Česká republika obětí některých severokorejských útoků?

O přímém útoku nevím.  K sekundárním útokům však pravděpodobně došlo, když sice útok nemířil primárně na české cíle, v rámci světové kybernetické sítě se však dotkl i té naší.  

Související

Více souvisejících

Tomáš Pojar Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) válka

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy