Jak se žije v muslimském ghettu? Cítí se lidé ohroženi?

Sydney - Místo, o kterém je převážně řeč, je západosydneyská čtvrť Lakemba. Zde dnes žije převážně muslimská komunita z Bangladéše. To se místním nezamlouvá, neboť tito lidé podle nich vnesli do města nové zvyklosti, se kterými se těžko sžívají. Informace o sydneyském ghettu přinesl australský server News.

Jedním z lidí, kteří nemají ze současné situace radost, je čtyřiaosmdesátiletý muž, který žije v Sydney dlouhou dobu. "Žiju tu už 43 let. Když už tady byli nějací cizinci, byli to většinou Angličané, Řekové, Poláci. Dnes jsou nejvíc rozšíření lidi z Bangladéše. To nestrpím! Jsem rasista," přiznává a následně potvrzuje pro reportéra australského serveru.

"Nesnáším ty lidi sedící na chodníku, všechny jejich zvyky. Pořád se škrábou, plivou kolem sebe, nevyvíjejí žádné úsilí, jsou líní. Tahle změna se mi nelíbí," dodává důchodce. Podle serveru News však tento muž není zdaleka jediným, kdo má na čtvrť Lakemba podobný názor.

Souhlasí s ním například další muž, jenž se představil jako Leigh. Když se ho reportér zeptal na názor na muslimské předměstí, odpověděl impulsivně. "Chcete, aby mě zabili? Nemůžu zaparkovat auto v ulicii, kde bydlím. Už jednou mi rozbili okénka a poškodili auto. To všechno jen proto, že jsem vládním úředníkem a tito lidé zkrátka nechtějí dodržovat zákony.

Na otázku, jestli nepřemýšlel o přestěhování z oblasti odvětli, že nemůže. V současné chvíli má konkrétní plán, jak by se dala oblast "vylepšit". "Kolem roku 1949 museli zájemci o bydlení ve městě zvládnout zkoušky z angličtiny. To je dnes jediný a největší problém. Místní tomu nerozumí," stěžuje si.

Zároveň Leigh dodává, že se zde necítí dobře. Nezapadá do předměstí a musí snášet od muslimů diskriminaci. "Hned, jak vycházím z domu, už si na mě ukazují a kříčí: 'Hele, Anglán!' Bohužel jednou z největších obtíží vidím v tom, že jsou tito obyvatelé většinou vesničané. Zajímají se jen o sebe, společnost jim je ukradená," myslí si Leigh.

A jak to vidí zdejší muslimská komunita? Manažerka prodeje v jednom z obchodů Zena Bejdúnová říká, že lidé jsou ve městě různí. "Jsou křesťané, kteří se stavují u mě v obchodě, kupují si plavky s dlouhými rukávy, parfémy a další věci. Indové a Pákistánci jsou jednoduší lidé, snaží se na všechny být milí a neustále se usmívat, i když neznají řeč," tvrdí.

Sama v předměstí Lakemba pracuje, žije ve čtvrti Erskine Park, kde velká muslimská komunita není. "Někteří mě hned zdraví, ptají se, jak se mám, a zase se rozloučí. To jsou ale přátelé, posílají mi třeba i vánoční přání," vypráví. Zato v jiných čtvrtích to má složité. Především poté, co před sedmi lety "zapadla více do své víry". Například začala nosit hidžáb.

"Ve čtvrti Penrith panuje velký rasismus. Když se snažíte někde zaparkovat, lidé vám skákají na auto a ukazují prostředníček," sděluje svoji zkušenost.

Někteří z muslimů si však na své náboženské zvyky tolik nepotrpí. To potvrzuje i čtyřiačtyřicetiletá žena z Libanonu, která žije v Austrálii přes 25 let. "Nemyslím si, že je dobrý nápad nosit v Austrálii burku nebo nikáb. V takovém případě se na vás lidé dívají špatnýma očima," myslí si.

To potvrzuje i dvaačtyřicetilatá Joumana Akhdarová, která pracuje v potravinářství. Říká, že ani ona, ani její muž si nepotrpí na "dodržování muslimských pravidel". Neslaví Ramadán, ani se nemodlí.

Podle všech těchto lidí se o neslavný obraz muslimů postarala především média. Všichni doufají, že se rasismus ze světa vytratí, i když názory ostatních lidí dokážou pochopit. "Televize a zpravodajství dělají z muslimů špatné lidi. Zkuste ale k nějakému příjít a zaklepat na dveře - uvidíte, že vám nabídnou jídlo, pohostí vás a budete si připadat vítaní," říká Bejdúnová.

"Ukažte, jací jsou muslimové," vyzývá Bejdúnová sdělovací prostředky. "Myslím, že by to byl velký rozdíl."

Související

Čtyřicetiletý Joel Cauchi byl identifikován jako útočník v Bondi Junction.

Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 
Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Více souvisejících

Austrálie Policie Austrálie Muslimové islám strach libanon

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 1 hodinou

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Česko podle Pekarové Adamové promarnilo správnou chvíli na přijetí eura

Česko promarnilo správný okamžik na přijetí eura, řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) slovenské agentuře TASR. Šéfka dolní parlamentní komory přesto věří, že se Česko jednou stane členem eurozóny. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy