Přinese KLDR v příštím roce jadernou válku? Ústupky nečekejme, varuje americký server

Pchjongjang - Pro Severní Koreu byl rok 2017 velmi zvláštní. Po letech snahy, i přes výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa, se Kim Čong-unovi povedlo vyrobit mezikontinentální jadernou zbraň. Od této chvíle bude čím dál složitější s KLDR jednat. Co se v posledním roce svět o Severní Koreji dozvěděl nového? Ohlednutí za severokorejským rokem 2017 přinesl sever The National Interest

Pchjongjang si jde za svým cílem hlava-nehlava

To je možná nejdůležitější věc, kterou jsme se v uplynulém roce o severokorejském režimu dozvěděli. Severní Korea prostě bude mít jaderné zbraně, ať si o tom zbytek světa myslí nebo říká cokoli. Dokonce je připravena nést za vlastnictví jaderného arzenálu následky v podobě sankcí. Ty byly uvaleny na KLDR po krachu jednání šesti zainteresovaných zemí. V tuto chvíli je Severní Korea brutálně izolována.

Na stranu Spojených států se v záležitosti sankcí připojila i Čína. Navzdory těmto okolnostem Severní Korea odolala a pod velením Kim Čong-una neúnavně zkoumá nové možnosti bomb a raket. To, že KLDR i přes tyto věci odolala sílícímu světovému nátlaku, by mělo sloužit jako varování.

Je to důkaz toho, že se dnes může jakýkoli stát s dostatkem prostředků a s odhodláním pustit do výroby jaderných zbraní a nejspíš je i získá. Pokud se tato zdánlivě nemožná věc podařila Severní Koreji, proč ne jiným zemím?

Výhrůžky je nezastaví

V tomto bodě jde především o rétoriku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho drsná rétorika vůči KLDR byla nejspíš jen experimentem. Do té doby žádný státník takto slovně na Severní Koreu neútočil. Doufal snad, že Severokorejce zastraší? Vžďyť mluvil stejným způsobem, jakým Severní Korea komunikovala se světem poslední půl století. Pchjongjang například vyhrožoval, že přemění Soul, hlavní město Jižní Koreje, na "moře z ohně".

Trump se pokusil o podobný kousek - tvrdil, že na KLDR pošle takovou armádu, "která pomocí ohně a zuřivosti zcela zničí Severní Koreu". Není překvapením, že se toto "školácké popichování" minulo účinkem.

Severní Korea očekávaně na Trumpova nijak nereagovala, jen jej častovala urážkami. S odstupem času i americký státník musel přiznat to, že výhrůžky nikam nevedly. Také označil případný útok za obrovský risk. Po posledním raketovém testu KLDR na konci listopadu už Trump tolik impulzivně nereagoval a řekl pouze, že "se o to postará".

Nad bezpečností visí otazník

Máme se obávat o své bezpečí? To je nejspíš otázka, která nedá spát mnoha lidem na celém světě, když přijde řeč na Severní Koreu. Vzhledem k tomu, že KLDR vyvíjí svůj jaderný program, při čemž porušuje smlouvy NPT, otázky o bezpečnost jsou stále častější.

Dnes máme příliš málo informací o stavu severokorejských reaktorů, o jejich bezpečnostních protokolech, způsobech likvidace odpadu, údržbě, atd. Letos na podzim se propadl ve zkušebním středisku jaderných zbraní v Severní Koreji tunel a stát o tom mlčel. Se zprávou přišly až japonské noviny o pár měsíců později. Jihokorejští vědci nyní předpokládají, že pokračující testování v zařízení Punggye-ri může způsobit sesuv hory, což může uvolnit množství radiace tak velké jako při výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu.

Pokud se jednání mezi státy obnoví, jaderná síla bude pro Severokorejce silnou pákou ve vyjednávání. V současné době se jaderný program KLDR zlepšuje. Sám Kim Čong-un tvrdí, že by rád udělal ze Severní Koreje "nejsilnější jadernou velmoc na světě". Nevědomí ostatních zemí nepomáhá, nikdo neví, co se ve kterou chvíli může stát. Tento problém se navíc podle všeho v budoucnu výrazně zhorší.

Tyto problémy se v příštím roce nejspíš nevyřeší. Severní Korea neodtajní své plány a světoví vůdci si budou muset poradit, co s tím udělat. Čím rychleji program roste, tím více roste jaderné nebezpečí, které by se mohlo dotknout celého světa. To může dotlačit USA, Japonsko a Jižní Koreu, aby si opět sedly s KLDR k vyjednávání. Pokud se však Trump něco letos dozvěděl, je to fakt, že Severní Korea se za žádnou cenu svých jaderných zbraní nevzdá. Ty tak zůstanou na svém místě.

Související

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Donald Trump Jaderné zbraně jaderné zbraně - jaderný výzkum Vědci

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 6 hodinami

před 12 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

Zemědělci chystají další masivní protesty. Chtějí ucpat Prahu ještě tento měsíc

Zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací se dnes ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku dohodli na dalších zemědělských protestech, které se uskuteční 22. května v Praze.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy