Šokující výzva: Severní Korea chce usilovat o spojení Korejského poloostrova

Pchjongjang - Severokorejské státní rádio vydalo ve čtvrtek "krátké prohlášení" adresované "všem Korejcům v zemi i v zahraničí". Vyzývala lidi k tomu, aby učinili "krok směrem ke sjednocení" Korejského poloostrova bez pomoci jiných zemí. Zprávu přinesla agentura Hina.

Ve výzvě se hovoří mimo jiné o tom, že všichni Korejci musejí "podporovat kontakt, cestování a spolupráci mezi Severní a Jižní Koreou. Zároveň je zde dodatek, že Pchjongjang "zničí všechny pokusy o narušení sjednocení Korejského poloostrova".

Oznámení také říká, že by Korejci měli energicky bojovat pro to, aby se snížilo vojenské napětí a byla vytvořena klidná a pokojná atmosféra na poloostrově, který se oficiálně rozdělil v roce 1945.

Zpráva vydaná původně severokorejskou státní agenturou uvádí, že vojenské napětí je "zásadní překážkou" v pokroku vzájemných vztahů, které by měly vést ke sjednocení obou korejských států.

Zároveň se zde píše o tom, že vojenská cvičení se "zahraničními vojenskými silami" nijak nepřispěla ke zlepšování vztahů mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se zmínil o případném sjednocení států ve svém novoročním projevu. Tam připomněl, že rok 2018 je velmi důležitý pro oba dosud rozdělené státy, jelikož "Sever slaví 70 let existence" a Jih pořádá Zimní olympijské hry.

Připomeňme také to, že americká vyšetřovací služba CIA je přesvědčena, že severokorejský jaderný program funguje nejen pro to, aby se Kim Čong-un udržel u moci, ale i proto, aby rozdělený poloostrov sjednotil pod svým totalitním vedení. Tak to alespoň naznačil na konferenci ve Washingtonu ředitel CIA Mike Pompeo.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Kim Čong-un Severní Korea (KLDR) Jižní Korea Korejská válka

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy