Další tajemství letu MH370: Proč pátrací pravidlo najednou přestalo vysílat signál? A co má společného s vrak a pokladem?

Malajsijská vláda uzavřela smlouvu se soukromou americkou firmou pro podmořský průzkum Ocean Infinity, která dostane zaplaceno až 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun), pokud se jí podaří během tří měsíců najít trosky stroje nebo černé skříňky pohřešovaného letadla společnosti Malaysia Airlines. To zmizelo v březnu 2014 i s 239 lidmi na palubě. Jak se ale zdá, obnovené pátrání se poněkud komplikuje. A opět vyvolalo konspirační teorie.

Předhozí pátrání po letadle v oblasti o rozloze 120 tisíc kilometrů čtverečních západně od australského pobřeží vyšlo na 160 milionů dolarů (3,4 miliardy korun). Pátrací operace, na níž se podílela Austrálie, Malajsie a Čína, nebyla úspěšná a loni v lednu byla ukončena. Nyní se do obnovené pátrací akce zapojilo supermoderní plavidlo jménem Seabed Constructor.

Už po pár dnech se ale objevil problém. Dne 31. ledna, přesně 10 dnů po obnovení pátrání, plavidlo vypnulo svůj automatický identifikační systém (AIS). Odpojen byl asi 80 hodin. Constructora přitom bedlivě sledovali amatérští pátrači i ti, kteří se zajímají o osud letu MH370. Jedním z těch, kteří se o hledání vraku zajímají, je britský vesmírný vědec Richard Cole.

Cole se domnívá, že AIS byl deaktivován. Otázkou podle něj je, zda byl problém v nastavení systému, nebo zda šlo o úmyslné jednání, uvádí server news.com.au. Zároveň se také objevila srovnání i se samotným letem MH370, protože i v tomto případě došlo po necelé hodině letu ke ztrátě kontaktu mezi letadlem a řídícím střediskem, když přestal reagovat radarový odpovídač letadla.

Jak se asi dalo očekávat, tento výpadek někteří pozorovatelé využili pro podporu dalších bizarních teorií o „záložním plánu" společnosti Ocean Infinity, které prý v první řadě nejde o nalezení ztraceného Boeingu 777, ale o něco úplně jiného. 

Někteří lidé se domnívají, že Constructor podnikl tajnou objížďku, aby zkontroloval místo ztroskotání lodi S.V. Inca, peruánského plavila, které zmizelo na cestě do Sydney před více než 100 lety. Jeho vrak v lednu 2016 objevilo vyhledávací plavidlo Havila Harmony, které také pátralo letu MH370.

Zpočátku bylo toto plavidlo zaměněno za trup pohřešovaného letadla. S.V. Inca byla naposledy viděna 10. března 1911. Ihned se vyrojily spekulace o tom, jaký náklad mohlo plavidlo nést a nevyhnutelně se začalo mluvit o potopeném pokladu. 

Očekává se, že společnost Ocean Infinity poskytne další informace o vývoji vyhledávání už na konci tohoto týdne, zatím ale není jasné, zda někdo vysvětlí, proč byl po tak dlouhou dobu zablokován sledovací systém pátrací lodi.

Předpokládá se, že pátrání potrvá 90 dní. Jestli je reálné během této doby letoun najít není jasné, dosud se to za více než tři roky nikomu nepovedlo. Na plážích ostrova Mauricius, na břehu Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se ale našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.

Letadlo malajsijských aerolinek se ztratilo v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na jeho palubě bylo 239 cestujících a členů posádky, značnou část tvořili Číňané. Co se s letadlem stalo, zůstává jednou z největších záhad v historii letectví.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Malajsie

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy