Nový barmský prezident udělil amnestii 8500 vězňům

Rangún - Nový barmský prezident Win Myin amnestoval více než 8500 vězňů, mezi nimiž je údajně také 36 vězňů politických. Informovala o tom dnes agentura AP. Kdy budou dotyční propuštěni na svobodu, není zatím jasné.

Mluvčí prezidenta Zo Thei oznámil, že amnestie se týká 8490 občanů Barmy a 51 cizinců. Jsou mezi nimi staří a nemocní lidé a také přes 6000 vězňů, kteří byli odsouzeni za drogové delikty.

Seznam amnestovaných podle prezidentského mluvčího zahrnuje také 36 osob, které jsou registrovány jako vězni svědomí nezávislým Sdružením pro podporu politických vězňů (AAPP). Sdružení uvedlo, že v Barmě si nyní odpykává trest nebo čeká na soud na 240 politických aktivistů.

Mluvčí prezidenta prohlásil, že amnestie má přispět k míru a byla vyhlášena v rámci oslav barmského Nového roku. Vězni budou propuštěni z různých káznic po celé zemi. Podle agentury AP dnes před branami nejznámější barmské věznice Insein na okraji Rangúnu čekalo množství příbuzných a přátel zadržovaných. Ze zařízení má vyjít na svobodu přes 300 vězňů.

Prezident Win Myin se stal prezidentem Barmy minulý měsíc, kdy nahradil svého předchůdce Tchin Ťjoa, který odstoupil ze zdravotních důvodů.

Propuštění politických vězňů bylo prioritou Národní ligy pro demokracii (NLD) vedené nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, když strana převzala v roce 2016 moc od vojenské vlády. Během měsíce po nástupu NLD vyšlo na svobodu téměř 200 vězňů svědomí. Podle kritiků ale i za vlády Su Ťij dochází ke stíhání lidí z politických důvodů.

Od prosince jsou v Barmě například zadržováni dva místní novináři pracující pro agenturu Reuters. Žurnalistům za porušení státního tajemství hrozí 14 let vězení. Oba psali o tématu pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů. K propuštění novinářů vyzvala Barmu již dříve Evropská unie, USA a další vysocí západní činitelé. Nynější amnestie se reportérů netýká, řekl agentuře Reuters mluvčí barmského odboru vězeňství.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma Win Myin (Barma) amnestie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy