Čína má veliké obavy: Vydá se teď Severní Korea vlastní cestou bez "požehnání" Pekingu?

Peking - S blížícími se summity mezi KLDR a Jižní Koreou a Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, roste v Pekingu nervozita. Vládne zde obava, že by se Severní Korea mohla vydat vlastní cestou bez "požehnání" Pekingu.

Přestože přátelství obou zemí, jak to jejich představitelé často zdůrazňují, je zpečetěno krví vojáků padlích v korejské válce (1950-1953), poslední dobou mezi Pekingem a Pchjongjangem vládne nevyslovené napětí, píše CNN. I přes rétorickou rovnost, je KLDR na Číně naprosto ekonomicky a politicky závislá a vždy hrála roli menšího bratra.

Nyní se Čína obává, že tuto pozici ztratí. KLDR by po zlepšení vztahů se svými rivaly na jihu a USA mohla být na Pekingu daleko méně závislá. Paradoxně byl to právě Peking, který zavedením a dodržováním sankcí proti KLDR, Pchjongjang donutil posadit se k jednacímu stolu.    

„Je zde obrovské znepokojení, že by se KLDR mohla stát americkým spojencem, nebo alespoň by USA mohli tolerovat jeho jaderný arzenál a KLDR by se pro ně stala tolerovatelnou zemí, se kterou by mohla mít normální vztahy,“ tvrdí Tong Čao, bezpečnostní expert univerzity v Pekingu, „Některé obavy jsou tak extrémní, že jsou téměř konspiračními teoriemi. Odráží se v nich hluboká nedůvěra nejen k USA, ale i ke KLDR.“

Po 50 let byl vztah obou zemí více než přátelský. Čína byla pro KLDR nejen garantem její bezpečnosti a hlavním hospodářským partnerem. 90% severokorejského importu a exportu je z Číny. Nikdy však nepodporovala vývoj severokorejské atomové bomby. Paradoxně to byla Čína, kdo ho uspíšil.

V 90. letech, když celou Asii zasáhla neúroda, KLDR byla plně závislá na čínských dodávkách potravin. Když Peking tyto dodávky omezil, vypukl v Severní Koreji hladomor. Tehdy ještě vládnoucí Kim Čong-il rozhodl, že se KLDR mocensky vydá vlastní nezávislou cestou. Tou pro něj byl vývoj atomové zbraně. S ní se mohl stát zcela nezávislý na Pekingu.

„Peking vždy chtěl mít s KLDR normální vztahy. Čína nemá se Severní Koreou, až na nukleární zbraně, žádné spory,“ upozorňuje Čao, „Jakmile KLDR vyvinula atomové zbraně, Čína se připojila se sankcemi k mezinárodnímu společenství. To Pchjongjang mimořádně zasáhlo.“ I přesto že, při březnové návštěvě Pekingu se Kim Čong-un tvářil jako největší čínský spojenec a prezident Si Ťin-pching jej zahrnul nejvyššími poctami, je jasné, že vztahy jsou poznamenány nedůvěrou.   

„Číně se nelíbí současný stav, kdy jsou Spojené státy prostředníkem v jednání mezi oběma korejským státy,“ varuje jihokorejský expert Duyeon Kim, „Čína tím ztrácí respekt jako lokální velmoc a neslouží to jejím zájmům.“  Co by mohla Čína udělat, aby jednání přerušila? Není toho prý moc. Mohla by zrušit sankce a obnovit obchod s KLDR. Je zde však otázka, zda Kim chce být skutečně vázán jen na jednu mocnost. Jak mu Peking předvedl, nemusí se mu to vyplácet, uzavírá CNN.

Související

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.
Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Kim Čong-un Kim Čong-il Čína Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 2 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy