Boj proti vlivu USA v jižní Asii? Rusko a Pákistán vytvoří štít

Islamábád/Moskva - Podle nejaktuálnějších informací dochází k upevňování vztahů mezi Ruskem a Pákistánem. Jením z nich je fakt, že například 6. dubna 2018 domluvil pákistánský ministr obrany Khurram Dastgir Khan nákup několika ruských vojenských letadel a tanků. Nový kontrakt o nákupu vojenské techniky se výrazně lišil od toho předchozího, což potvrzuje budování nadstandardních vztahů mezi Moskvou a Islamábádem. Informoval o tom server The Diplomat.dom.

Ačkoliv se očekávalo, že se Pákistán k Rusku přiblíží vzhledem k jeho blízkým vztahům s Indií, nové vztahy v oblasti bezpečnosti pravděpodobně vytvoří jakýsi štít proti geopolitickým zájmům USA v jižní Asii. Společné zájmy Moskvy a Islamábádu v této oblasti jsou natolik patrné, že lze potvrdit i další pokračování jejich vzájemné spolupráce.

K první normalizaci rusko-pákistánských vztahů došlo za vlády ruského premiéra Mikhaila Fradkova a jeho historické cesty do Islamábádu, v roce 2007. Další prohlubování spolupráce mezi oběma zeměmi přišlo s výrazným zhoršením vztahů mezi USA a Ruskem. Moskva i Islamábád se shodly na tom, že USA jsou hlavní příčinou nestability v jižní Asii, a že je nezbytné vytvořit proti nim jakýsi štít.

Antiamerická strategie vytvořila novou vojenskou spolupráci mezi Ruskem a Pákistánem. V září 2016 proběhlo například první společné cvičení mezi oběma zeměmi. Rozhodnutí i nadále pokračovat v prohlubování vztahů s Moskvou učinil Pákistán po vojenském angažmá amerického prezidenta Donalda Trumpa v Afghánistánu a obvinění z pákistánské podpory islámských teroristických skupin. Islamábád se tak rozhodl, že je potřeba definitivně zabránit šíření vlivu USA v této oblasti.

Od srpna 2017, kdy Bílý dům rozhodl o vojenské misi USA v Afghánistánu, bylo primárním cílem Ruska i Pákistánu zastavit tento proces. Pákistánský ministr zahraničí Khawaja Asif během návštěvy Moskvy 20. února 2018 jasně řekl, že americká válka v Afghánistánu a vojenská kampaň Severoatlantické aliance jsou selháním největšího kalibru.

Pákistán rovněž podpořil ruské mírové vyjednávání s Afghánistánem, což jasně potvrzuje, že se snaží o omezení jakéhokoliv amerického vlivu v této oblasti, a že se v oblasti zahraniční politiky zaměřuje na nezápadní spojence.

Řešení krize v Afghánistánu je v zájmu všech globálních mocností, ale jde o to, jakým způsobem tak učinit. Moskva i Islamábád jsou zajedno v tom, že je potřeba obnovit dialog s Tálibánem, což zcela jasně odmítá Bílý dům.  

Rusko i Pákistán se mimo jiné bojí také rozšiřování vlivu Islámského státu v Afghánistánu. Ačkoliv jsou Spojené státy přesvědčeny, že se jedná o minimální riziko, Moskva i Islamábád tvrdí, že Islámský stát opakovaně rekrutuje do svých řad vojáky z Iráku a Sýrie. Tálibán se proto pokouší použít jako štít proti rozšiřování vlivu Islámského státu v severním Afghánistánu. Svým způsobem však vyhání čerta ďáblem. 

Moskva i Islamábád jsou zajedno také v tom, že by jakékoli protiteroristické intervence neměly mít za následek ohrožení svrchovanosti národních států, což podle nich USA nedělají. Jako důkaz uvádějí smrt 24 pákistánských vojáků během vojenského zásahu v hraničních oblastech.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tehdy okamžitě využil napjaté situace mezi USA a Pákistánem, když řekl, že Moskva zcela jasně podporuje pákistánskou autonomii.

Související

Více souvisejících

Pákistán Rusko Vojenská letadla

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 46 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko navrhlo členům OSN rezoluci o zákazu zbraní ve vesmíru. Samo ji před týdnem vetovalo

Ruská federace předložila členům Rady bezpečnosti OSN návrh rezoluce, který žádá všechny země, aby podnikly opatření s cílem zabránit umístění zbraní ve vesmíru. Tento krok následuje těsně po nedávném vetu, které Rusko udělilo podobné americko-japonské rezoluci. Informuje o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy