Agresivní Čína se dere k moci? Z USA zní varování před hedvábnou stezkou

NÁZOR - Agresivní honba čínského režimu Si Ťin-pchinga za globální mocí začíná vyvolávat protireakci, deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník v něm konstatuje, že snaha Pekingu o nastolení hegemonie v Jihočínském moři a dominanci v nastupujících technologiích, například umělé inteligenci, pozvolna vytvářet odpor v americkém Kongresu i Trumpově administrativě, která se zřejmě přikloní k pokračování bilaterální obchodní války.

Nová verze kolonialismu

Menší státy, které byly zataženy do Siho iniciativy nové hedvábné stezky - ohromného transregionálního infrastrukturálního a vlivového projektu - začínají mít postranní myšlenky, poukazuje americký server. Tvrdí, že oprávněně.

Mezi pochybovači vyčnívá - nebo alespoň nejotevřeněji mluví - nově zvolený, ale zkušený malajsijský premiér Mahathir Mohamad, který minulý měsíc oznámil zrušení dvou velkých čínských projektů v zemi, připomíná Washington Post. Dodává, že během své návštěvy Pekingu Mahathir bez okolků sdělil, že Malajsie nestojí o novou verzi kolonialismu založenou na tom, že chudé země nebudou moci konkurovat těm bohatým.

Malajsijský premiér konstatoval, že železnice v hodnotě 13,4 miliard dolarů a plynovod v hodnotě 2,5 miliardy dolarů, které měla Čína v zemi postavit, mohou Malajsii přivést k bankrotu, uvádí vlivný deník. Poukazuje, že čtyřiadevadesátiletý politik, který v květnu zaznamenal převratné vítězství se svou platformou boje proti korupci, byl ještě otevřenější v rozhovoru pro New York Times.

Mahathir zde obvinil svého předchůdce v premiérském křesle Najiba Razaka, že využil předražených smluv s Čínou, aby nahradil peníze rozkradené ze státního investičního fondu, podotýká washingtonský server. Doplňuje, že stávající předseda vlády přirovnal dohody, které jeho země s Čínou uzavřela, k nerovným smlouvám, jaké v minulosti Pekingu vnucovaly západní mocnosti.

"Otevřené hodnocení malajsijského politika lze aplikovat na mnoho dalších zemí zařazených Čínou k nové hedvábné stezce, která zahrnuje množství projektů od Vanuatu po Kolumbii v předpokládané hodnotě v řádech bilionů dolarů," pokračuje editorial. Připouští, že mnoho zemí potřebuje přístavy, železnice a plynovody, které Čína prosazuje, ale zdůrazňuje, že dané státy si často nemohou čínské podmínky dovolit.

Politické a ekonomické páky

Projekty jsou většinou financovány půjčkami od čínských bank a realizovány čínskými firmami, které často přivážejí i vlastní pracovníky, nastiňuje Washington Post. Odkazuje na závěry nezávislých studií, že mnohé z těchto zemí budou mít problém dluhy splatit, což poskytuje Pekingu politickou i ekonomickou páku.  

Srí Lanka například již byla nucena předat nový oceánský přístav čínské společnosti poté, co jej nedokázala splácet, zmiňuje prestižní server. Připomíná, že i v Malajsii má Čína postavit přístav za 10 miliard dolarů, konkrétně ve strategickém Malackém průlivu, přičemž z obchodního hlediska je projekt pochybný, ale šlo by o dobrou základnu pro čínské letadlové lodě.

Další přístav vzniká v pákistánském Gwádaru, přičemž jde o cílovou stanici ohromného čínsko-pákistánského obchodního koridoru, která ovšem zvyšuje dluh Pákistánu o miliardy dolarů, uvádí editorial. Připomíná, že Trumpova administrativa, stejně jako předchozí Obamův tým, před takovými ekonomickými riziky a skrytými geopolitickými náklady nové hedvábné stezky varuje.   

Poslední zpráva Pentagonu uvádí, že nová hedvábná stezka má za cíl odradit zapojené země od konfrontace s Čínou a kritizování Pekingu v citlivých otázkách, avšak americky prezident Donald Trump zastavil hlavní alternativu pro mnoho asijských zemí - transpacifické obchodní partnerství se Spojenými státy, kritizuje vlivný server.

Minulý měsíc sice americká administrativa spustila nový indo-pacifický rozvojový program, avšak v ubohé hodnotě 115 miliard dolarů, připomíná renomovaný deník. "Skutečná alternativa pro země jako Malajsie bude vyžadovat mnohem víc než to," uzavírá editorial.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Si Ťin-pching Hedvábná stezka

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy