Hrůza po tsunami v Indonésii nebere konce. Ze sutin a bahna ční stovky lidských těl

Více než týden po ničivém zemětřesení na indonéském ostrově Sulawesi se záchranáři soustředí především na zdlouhavé a náročné pátrání po obětech. V současnosti jich je asi 1650, mnoho dalších lidí však zůstává pohřbených pod masou bahna a suti, napsala dnes agentura Reuters.

Nikdo neví, kolik lidí 28. září při zemětřesení o síle 7,5 stupně a následné přívalové vlně cunami zahynulo, prezident Joko Widodo ale řekl, že všechny oběti musí být nalezeny. Většinu z nich záchranáři objevili ve městě Palu. V jedné jeho čtvrti bylo zničeno 1700 domů, stovky lidí jsou nyní pohřbeny pod pomalu vysychajícím bahnem smíseným se sutí a troskami automobilů.

V jiné čtvrti v Palu dnes záchranáři vyprostili 34 mrtvých, mezi kterými byla i desetiletá dívka. Rozpoznali ji její rodiče. "Jsem si jist, že je to ona. Má na sobě tu samou skautskou uniformu jako v onem osudný den," řekl její otec.

Do jiné části Palu se jako první záchranáři dostali Francouzi. Pětičlenný tým pátrá po lidských končetinách nebo jiných částech lidských těl čnících z bláta a suti. Podle Arnauda Alliberta může pátrání zabrat i čtyři nebo pět měsíců i přesto, že záchranáři pracují s těžkou technikou. "Bagry nemohou nabrat příliš mnoho hlíny najednou, protože jsou pod ní těla, je třeba ji opatrně seškrabávat," vysvětlil.

Agentura Reuters uvádí, že Indonésie se dlouhodobě snaží, aby nebudila dojem, že je při přírodních katastrofách závislá na pomoci ze zahraničí. Vyhýbala se jí letos v létě při zemětřesení na ostrově Lombok, nyní při katastrofě na Sulawesi ji přijímá. Nicméně i tak bylo podle Alliberta náročné získat povolení. Michael Lesmeisetr z německé organizace ISAR Germany uvedl, že tři dny čekal na povolení k přistání pro záchranný tým a techniku. V Palu chtějí nainstalovat systém na čištění vody.

Související

Obří vlny

Domy pohltila země, tisíce nezvěstných. Indonésie už nebude pátrat po obětech tsunami

Indonéské úřady o den prodlouží pátrání po tisících lidech, kteří jsou nezvěstní od zářijového silného zemětřesení a vlny cunami. Oznámil to dnes mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Podle původního plánu mělo hledání skončit dnes. Katastrofa postihla ostrov Sulawesi a má 2073 potvrzených obětí. Podle úřadů se pohřešuje 680 lidí, i oficiální místa ale připouštějí, že ve skutečnosti může jít o několik tisíc osob; na některých místech se domy propadly do země.
Zemětřesení, ilustrační foto

Sulawesi opět zasáhlo zemětřesení. Lidé zděšeně vybíhali do ulic

Bilance zemětřesení a následné vlny cunami, které na konci září postihly indonéský ostrov Sulawesi, překročila 2000 mrtvých. Zraněných je více než 10.000 a na 70.000 lidí muselo opustit své domovy. Podle agentury Reuters to dnes oznámily indonéské úřady. Dnes se na ostrově Sulawesi opět otřásla zem. Podle americké geologické služby USGS měly otřesy sílu 5,1 stupně. Nové škody nejsou hlášeny, i tak ale na místě vypukla panika.

Více souvisejících

zemětřesení v Indonésii (září 2018) Tsunami indonésie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy