Thajsko projevilo zájem o českou novinku, letouny L-39NG

Thajsko má zájem o české cvičné letouny L-39NG, které v polovině října jako novinku představilo Aero Vodochody. Před odletem do Paříže, kde se účastní vzpomínkové ceremonie ke stému výročí konce první světové války, to novinářům řekl český premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerský předseda se v lednu chystá na návštěvu Thajska.

"Oni mají zájem o naše stíhačky, o tu naši nejnovější stíhačku, to je skutečně hi-tech vojenská technika," uvedl Babiš. Thajské letectvo provozuje desítky strojů L-39 starší generace, některé z nich už dřív nahradilo jihokorejskými letouny T-50TH.

Letoun L-39NG je z velké části vyroben z kompozitních materiálů. Sériová výroba začne v roce 2020, v říjnu byl představen takzvaný předsériový stroj, který má poprvé vzlétnout na konci letoška. Letoun má větší dolet než jeho předchůdce, lepší aerodynamické vlastnosti, je bezpečnější a lehčí. Na dodání nového letounu Aero už dříve získalo několik zakázek, například do Portugalska, USA či Senegalu. Cena letounu se pohybuje řádově v desítkách milionů dolarů.

Český premiér se dnes v Elysejském paláci zúčastní slavnostní večeře, kterou hostí francouzský prezident Emmanuel Macron. Pokud bude příležitost, chce Babiš večeři využít i k tomu, aby si se svým thajským protějškem Prajutchem Čan-Očou pohovořil. Pozvání dostalo asi 130 státníků.

Babiš se s thajským premiérem setkal tento měsíc v Bruselu na jednání pěti desítek evropských a asijských zemí. Do Thajska se pak chystá na návštěvu v lednu, kdy chce zavítat i do Singapuru a Indie.

Zahraniční obchod Česka s Thajskem je dlouhodobě ve schodku. Do Thajska se podle údajů Českého statistického úřadu loni z Česka vyvezlo zboží za zhruba 3,5 miliardy korun, opačným směrem putovalo zboží za víc než 21 miliard.

Český velvyslanec v Thajsku Marek Libřický řekl ČTK koncem srpna, že zájem českých firem o obchodování s touto asijskou zemí a investice v ní roste. Situaci ale komplikuje skutečnost, že Evropská unie po vojenském převratu v Thajsku v roce 2014 zmrazila vyjednávání o volném obchodu. Příležitosti pro české firmy vidí Libřický zejména v energetice a kolejové dopravě.

Investiční projekty podle velvyslance v Thajsku spustily české firmy v oblasti výroby a také informačních technologií. "Máme i první investici do hoteliérství," řekl. Přímá letecká linka mezi Prahou a Bangkokem by mohla být zprovozněna v příštím roce, zavést ji plánuje letecká skupina Air Asia, doplnil Libřický.

Související

Letoun L-39NG

O nákupu letounů L-39NG může být rozhodnuto do konce roku, řekl Metnar

O nákupu cvičných letounů L-39NG pro českou armádu může být rozhodnuto do konce letošního roku. Jedná se čtyři letouny a dva v rámci opce. Novinářům to řekl při dnešní návštěvě Aera Vodochody s maďarskou delegací ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O případném nákupu letounů Maďarskem se dnes podle něj nejednalo.

Více souvisejících

L-39NG Thajsko Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy