Čína si brousí zuby na Arktidu? Má k tomu hned několik důvodů, upozorňují experti

Čína se snaží rozšířit svůj vliv v Arktidě. Jedním z důvodů jsou postupně se otevírající námořní cesty, které může Peking využít v rámci zahraničního obchodu. Další motivací jsou bohaté nerostné zásoby v regionu. Podle Číny je však hlavní motivací výzkum a snaha vyřešit globální environmentální problémy.

Peking se snaží rozšířit svůj vliv v Arktidě. Informuje o tom stanice CNN. Přestože se Čína geograficky nenachází nikde poblíž arktického regionu, projevuje o něj stále větší zájem. Podle odborníků pro to má Peking hned několik důvodů.

Jedním z nich jsou nové obchodní trasy, které se postupně otevírají s tím, jak tají tamní ledy. V lednu publikovala čínská vláda první bílou knihu představující arktickou strategii země. Ta obsahuje i konkrétní plány „Polární hedvábné stezky“, která má být součástí megalomanského projektu „Jeden pás, jedna cest“ (nebo také Iniciativa pásma a cesty – Belt and Road Initiative). Cílem této strategické vize je vybudovat infrastrukturu a obchodní i politické kontakty, které spojí Čínu námořní i pozemní cestou s okolními regiony a Evropou. Peking do tvorby těchto obchodních koridorů investuje ohromné sumy peněz.

S oteplováním planety souvisí i další lákadlo Arktidy – velké zásoby ukrytého nerostného bohatství. Odhaduje se, že se v regionu nachází až jedna třetina světových zásob zemního plynu a 13 % zásob ropy. Podle NASA předpovídají některé modely, že by Arktida mohla být během letních měsíců bez ledové pokrývky už v polovině tohoto století.

„Čína se snaží dostat do postavení, které by jí zajistilo dobrou startovací pozici, pokud by došlo na přetahování se o arktické zdroje,“ řekl pro CNN Marc Lanteigne, který se věnuje tématu Číny a polárního regionu na Masseyské univerzitě na Novém Zélandu. „Arktida překypuje ekonomickým potenciálem,“ dodal. Podle jeho odhadů má arktický potenciál hodnotu až 450 miliard dolarů.

V rámci této snahy posiluje Čína své polární kapacity. V září spustila na vodu svůj druhý ledoborec, který je však zároveň první plavidlem tohoto druhu domácí výroby. „Sněhový drak 2“, jak se loď nazývá, by měl v první polovině příštího roku vyplout do Arktidy v rámci výzkumné expedice.

Státy, jejichž teritorium s Arktidou sousedí, jsou sdruženy v mezivládní organizaci Arktická rada. Některé další země, včetně Číny, se v roce 2013 staly pozorovateli bez hlasovacího práva. Část členských států s přijetím Číny do organizace váhala. Obávaly se, že by Peking mohl v oblasti postupovat podobně agresivně, jako nyní v Jihočínském moři.

Některé vlády naopak přijetí Číny vítaly. „Nadchlo to několik severských států, které vidí obchodní potenciál v rozšíření čínského námořního obchodu, tvrdí Lanteigne.

Pekingu nahrává i oslabení zájmu o region ze strany Washingtonu. Obamova administrativa měla poměrně ambiciózní arktickou strategii, to se však změnilo s nástupem Donalda Trumpa do úřadu. „To, že Arktida není mezi prioritami Trumpovy vlády, umožnilo Číně zintenzivnit její vlastní arktickou politiku,“ myslí si Lanteigne. Rusko, které je velkým hráčem v regionu, zase vidí v Pekingu partnera pro rozvoj oblasti. Dřívější pozice Moskvy byla značně skeptická, evropské sankce však vzájemné vztahy „oteplily“.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína arktida Peking Asie

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy