Naše hypersonická zbraň může potopit americké letadlové lodě, hrozí Čína

Tvrzení se v čínských provládních médiích objevilo krátce po společných manévrech amerického a britského námořnictva v Jihočínském moři. Zbraň sice čínská armáda skutečně vlastní, zda by ale byla skutečně schopná zničit americké letadlové lodě, je již jiná otázka.

V polovině ledna prováděly lodě amerického i britského námořnictva v Jihočínském moři společné manévry, které měly dokazovat „sdílený zájem o stabilitu a mír v regionu.“ V reakci na to se v několika čínských médiích, která ovládá komunistická strana, objevila informace, že nová hypersonická zbraň DF-17 dokáže americké letadlové lodě potopit.

Deník China Times a další provládní listy psaly, že by ke zničení lodě stačilo osm zásahů touto novou střelou. Podle jednoho z citovaných vojenských komentátorů by bylo „pro západní protiraketovou obranu nemožné“ DF-17 vysledovat a zachytit. Zbraň by měla být schopná nést i jadernou hlavici a „do jedné hodiny“ zasáhnout celý svět, vyjma Spojených států.

Server Popular Mechanics nicméně hrozbu zpochybňuje. Peking podle dostupných informací skutečně hypersonickou střelou disponuje, o reálných možnostech nasazení však panují nejasnosti. Odhadovaný dostřel DF-17 je zhruba 1800 až 2400 kilometrů, zdaleka tedy nedokáže zasáhnout své cíle v globálním měřítku.

Čínská střela pracuje na principu hypersonického kluzáku (HGV). Běžná balistická raketa vynese systém na hranici zemské atmosféry, kde se odpojí a klouzavým letem zamíří k zemi. Přitom získá rychlost přesahující stupeň Mach 5 (asi 6125 kilometrů v hodině), díky níž je její zachycení protivzdušnou obranou téměř nemožné.

Pokud by však Peking skutečně chtěl zaútočit na operující letadlové lodě USA, museli by nejprve Číňané zjistit, kde se nacházejí a informaci o jejich poloze odeslat raketovým jednotkám na pevnině. To přitom není zdaleka tak jednoduché a Američané by se samozřejmě snažili nepřátelské geolokaci bránit.

I pokud by se Pekingu podařilo plavidlo jednou ze zbraní loď zasáhnout, podle vlastního vyjádření by k jeho potopení bylo potřeba osm raket. „Zatímco je možné, že by hypersonická zbraň mohla letadlovou loď poškodit – a osm takových raket potopit – nebudeme to vědět jistě, dokud k útoku nedojde,“ uzavírá server Popular Mechanics. Podle deníku China Times by měly být střely připraveny k nasazení do roku 2020.

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Čína Peking Námořnictvo Americká armáda (U.S. Navy) Pentagon hypersonické zbraně Jihočínské moře

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy