Indie buduje flotilu jaderných ponorek. Měl by se svět bát dalšího konfliktu?

Indické námořnictvo chce mít ve svém arzenálu jaderné ponorky a země na jejich vývoj věnuje nemalé finanční prostředky. Prozatím jediná ponorka domácí provenience dokončila v listopadu 2018 svoji první misi. Flotila má sloužit jako prostředek jaderného odstrašení vůči regionálním soupeřům v Islámábádu a Pekingu.

Ponorka Arihant, je poháněna jaderným reaktorem, a při svých misích tak může pod hladinou strávit dlouhé měsíce, aniž by se musela vynořit. Na její palubě se podle magazínu National Interest může nacházet až 12 raket K-15 Sagarika, které mohou nést jaderné hlavice.

Jedná se o vlajkovou ponorku postupně vznikající flotily. Kromě ní disponuje Indie ještě plavidlem třídy Akula, které má pronajaté od Ruska. Arihant je výsledkem doposud nejnákladnějšího indického zbrojního programu, jehož náklady jsou odhadovány zhruba na 13 miliard dolarů.

Vládní agentura Organizace pro obranný výzkum a vývoj (DRDO) chtěla vyvinout ponorky schopné nést atomové zbraně, a vytvořit tak jadernou triádu. Arihant byla sice dokončena již v roce 2009, dalších sedm let však byla testována a v roce 2016 dočasně vyřazena ze služby v důsledku nehody.

Rakety K-15, kterými je vybavena, mají dostřel necelých 700 kilometrů, v současnosti však armáda dokončuje nové střely K-4 Shaurya, které již budou moci, v případě nasazení, zasáhnout například hlavní město Pákistánu, Islámábád. Do výzbroje ponorky by měly být zařazeny po roce 2020.

Další ponorka třídy Arihant by měla být dokončena nejpozději do roku 2021. Na rozdíl od nynější verze však bude moci být vyzbrojena čtyřiadvaceti raketami K-15 nebo osmi střelami K-4. Podle magazínu National Interest začalo indické námořnictvo se stavbou dvou až čtyř dalších, ještě větších plavidel. Do poloviny příští dekády by měly být postaveny ještě čtyři modernější ponorky a nové rakety S5.

Mezitím pracuje DRDO na projektu třídy ponorek nazvané Chakra III a do roku 2022 by měla být dokončena i nová základna, ze které budou plavidla operovat. Za necelých deset let by tak měla mít Indie vlastní flotilu, která bude sloužit jako prostředek jaderného odstrašení vůči Pákistánu a Číně.

Čína i Indie se zavázaly, že nikdy nepoužijí atomové zbraně jako první. Teoreticky by tedy mezi oběma státy nemělo ani v případě vyhrocení konfliktu o sporná území dojít k jaderné válce. Pákistán však představuje větší hrozbu. Indie i Pákistán spolu v minulosti svedly již čtyři války a napětí mezi oběma zeměmi je i nadále velké.

Islámábád má na svých předsunutých základnách rozmístěny desítky taktický jaderných zbraní, které je pákistánská armáda údajně odhodlána použít i v případě konvenčního útoku. Takový scénář by pravděpodobně vyústil v odvetné údery Indie a propuknutí jaderné války. Vzhledem k tomu, kolik žije v regionu obyvatel, by si podobný konflikt mohl vyžádat desítky i stovky milionů obětí.

Související

Více souvisejících

Ponorky Námořnictvo Čína Indie Jaderné zbraně Pákistán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy