Cena za literaturu. Uprchlík v knize popisuje podmínky v detenčním zařízení

Žadatel o azyl a novinář, dlouhodobě zadržovaný australskými úřady na ostrově v Tichém oceánu, získal nejlépe honorovanou literární cenu v Austrálii. Svou knihu o zážitcích z nechvalně známého detenčního střediska Manus posílal po částech svému překladateli přes aplikaci WhatsApp, píše britský server BBC.

Kniha kurdského novináře původem z Íránu Behrúze Búčáního vyšla pod názvem Žádný přítel kromě hor: Zápisky z vězení Manus (No Friend But the Mountains: Writing from Manus Prison) a autor s ní vyhrál literární cenu státu Viktorie, která je honorována 100.000 australskými dolary (asi 1,6 mil. Kč). Kromě hlavní ceny za literaturu si Búčání odnesl také ocenění v kategorii literatury faktu v hodnotě 25.000 australských dolarů (asi 800.000 Kč).

Búčání stále pobývá na ostrově Manus patřící Papuji-Nové Guineji, kam byl internován australskými úřady v roce 2013, když se do této země pokusil připlout na lodi. Do země má vstup zakázán. Kontroverzní detenční středisko Manus bylo zavřeno koncem roku 2017 a on se spolu se stovkami dalších migrantů přesunul do náhradního zařízení.

Austrálie má přísnou politiku vůči všem žadatelům o azyl, kteří se do země snaží dostat po moři. Veřejně deklarovala, že tito lidé nikdy nebudou přesídleni do Austrálie, ani kdyby se zjistilo, že jsou skutečnými uprchlíky. Tato politika má odradit před podniknutím cesty do Austrálie další potenciální migranty.

V rozhovoru s BBC z ostrova Manus Búčání uvedl, že zažívá "velmi paradoxní pocity". "V některých ohledech jsem velmi šťastný, protože jsme schopni získat pozornost v této tíživé situaci a mnoho lidí se o našem těžkém údělu dozvědělo, což je skvělé... Ale na druhou stranu mám pocit, že nemám právo slavit, protože zde mám spoustu přátel, kteří v tomto místě trpí," řekl. "Prvořadou věcí je pro nás získat svobodu, odejít z tohoto ostrova a začít nový život."

Knihu Búčání napsal v perštině v letech, kdy byl držen v dnes již uzavřeném vězení. Většinu textu poslal prostřednictvím aplikace WhatsApp svému překladateli Omidu Tofighianovi. "WhatsApp je jako moje kancelář," řekl. "Nepsal jsem na papíře, protože v té době dozorci každý týden nebo každý měsíc zaútočili na náš pokoj a prohledali náš majetek. Bál jsem se, že bych mohl přijít o své zápisky, takže bylo lepší to napsat a hned odeslat," líčí Búčání.

Pětatřicetiletý Kurd podle svých slov utekl z Íránu kvůli problémům, které mu způsobovaly tamní úřady kvůli jeho novinářské práci. Dnes pravidelně publikuje v britském deníku The Guardian, tweetuje o životě na Manusu a pře se s obhájci tvrdé migrační politiky Austrálie. Na svůj telefon dokonce natočil a spolurežíroval dokumentární film.

Související

Čtyřicetiletý Joel Cauchi byl identifikován jako útočník v Bondi Junction.

Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 

Více souvisejících

Austrálie Kurdové uprchlíci Literatura

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: S Ficem jsem hovořil. Jeho stav je vážný, to nejtěžší má před sebou

Zdravotní stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) po středečním útoku je nadále velmi vážný. Uvedl to zvolený prezident Peter Pellegrini po návštěvě předsedy vlády v báňskobystrické nemocnici. Krátce spolu podle jeho slov komunikovali.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy