Český kickboxer vězněný na Novém Zélandu má vážný problém

Čech Karel Šroubek, který je na Novém Zélandu odsouzen k trestu odnětí svobody za pašování drog, má problém. Hrozí mu totiž deportace zpátky do ČR, kde mu měli vyhrožovat policisté. V novozélandských médiích se objevily fotky, které ale dokazují, že se celý případ odehrál odlišně.

Novozélandská policie zveřejnila dosud neznámé fotografie Karla Šroubka, který je v zemi odsouzen za pašování drog. Fotka byla jedním z důkazů při jeho prvním soudním řízení, kdy byl Šroubek podezřelý z toho, že přijel na Nový Zéland pod změněnou identitou, protože v České republice byl v ohrožení života.

Šroubek do země přicestoval v roce 2003 na falešný pas pod jménem Jan Antolík. Novou identitu prý získal, protože se v Česku stal svědkem vraždy. Kickboxer se obhajoval tím, že se obával zkorumpovaných policistů.

Během prvního soudního řízení se zpovídal i z otázek ohledně svého návratu do České republiky, který potvrzovala právě ona fotografie, na níž je Šroubek zachycen u pražského obchodu svého otce v době, kdy už utekl na Nový Zéland. Přestože porota ho tehdy shledala vinným, soudce mu uvěřil a osvobodil jej.

Šroubek následně na Nový Zéland propašoval 5 kilogramů drogy MDMA právě z České republiky. Nynější ministr pro imigraci Iain Lees-Galloway ale odmítl Šroubka deportovat zpět do Evropy, právě kvůli strachu o jeho život. Jak se však ukázalo, ministr neměl tušení o existenci důkazů, které prokazují, že Šroubek do Česka v průběhu let několikrát zavítal.

Ministr Galloway nakonec otočil a opět vystavil oznámení o Šroubkově deportaci. Imigrační úředníci konstatovali, že pro vydání do Česka mluví dva důvody: pašování drog a použití falešné identity. Přesto se očekává, že kauza se potáhne ještě několik měsíců, možná i let.

And he didn't use 'small words' either#KarelSroubek #OperationArk pic.twitter.com/5MFW1Z4RDb

— Media Man (@TheWarRoomNZ) 2. února 2019

„Letmé návraty zpátky do rodné země podle nás nemění nic na potřebě ochrany mého klienta,“ konstatuje Šroubkův advokát Paul Wicks pro New Zealand Herald. Podle jeho matky navíc Šroubek do Evropy zavítal jen jedinkrát, a to do Německa. To však fotografie spolehlivě vyvrací.

Šroubek přijel na Nový Zéland v roce 2003. Tehdy tvrdil, že jeho rodině vyhrožují policisté, kteří po něm chtějí, aby lhal a osvobodil tak hlavního podezřelého z vraždy. Odhalen byl o šest let později, kdy česká policie odeslala na Nový Zéland zatykač v souvislosti s onou vraždou.

Šroubek byl nakonec v roce 2016 na Novém Zélandu odsouzen k pěti letům a devíti měsícům vězení za pašování 5 kg extáze z České republiky. Dnes sedmatřicetiletý muž neúspěšně žádal o předčasné propuštění a nyní mu hrozí deportace zpátky do rodné země.

Související

Věznice

Nový Zéland nepropustí českého občana Šroubka. Má na kontě řadu zločinů

Novozélandské úřady odmítly žádost českého občana Karla Šroubka o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává šestiletý trest za pašování drog. Informoval o tom dnes novozélandský list The New Zealand Herald. Podle výboru, který o podmínečném propuštění rozhoduje, představuje Šroubek nadále příliš velké riziko pro společnost a na svobodu by se teď dostat neměl.
Nový Zéland

Drsná nahrávka: Nový Zéland žije kauzou českého kickboxera Šroubka, na exmanželku vyvíjel nátlak

Jedním z důvodů, proč se novozélandský ministr pro přistěhovalectví Iain Lees-Galloway původně rozhodl udělit povolení k pobytu českému občanovi Karlu Šroubkovi, který si v zemi odpykává trest za pašování drog, byla písemná přímluva jeho někdejší ženy. Dnes o tom informoval portál stuff.co.nz, který rovněž zveřejnil nahrávku telefonátu Šroubka s bývalou ženou. Ze záznamu je podle serveru patrné, že Šroubek na exmanželku, jejíž identita zveřejněna nebyla, vyvíjel značný tlak.

Více souvisejících

Karel Šroubek Nový Zéland Policie Nový Zéland Iain Lees-Galloway

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy