Vybuchla sopka Karangetang. Valí se z ní láva, vesničané propadli panice

V Indonésii vybuchla jedna z nejaktivnějších místních sopek Karangetang. Z jejího kráteru se vyvalil proud lávy a oblak plynů, což přimělo vesničany žijící na svazích vulkánu opustit své domovy. Informovala o tom dnes agentura AP.

Šéf místního vulkanologického úřadu Yudia Tatipang uvedl, že práce na evakuaci téměř 600 obyvatel, kteří žijí v bezprostřední blízkosti sopky, stále pokračují. Žádné vážné škody ani zranění nebyly zaznamenány.

Nuevo Volcán ? entra en #Erupción; Las autoridades ordenan evacuar los habitantes cercanos al volcán #Karangetang, en el norte de Sulawesi , #Indonesia ?? #video pic.twitter.com/M2fdxoFWsZ

— Alerta Roja (@alertarojanot) 5. února 2019

Podle Tatipanga začal 1784 metrů vysoký vulkán, ležící na ostrově Siau v provincii Severní Sulawesi, chrlit plyn a lávu v neděli. V pondělí večer stekla láva několik set metrů dolů po svahu, což vyvolalo paniku mezi místními vesničany.

? #Indonesia ?? El volcán #Karangetang en la Isla de Célebes (Sulawesi) ha expulsado un flujo de lava de gran alcance 3 kilómetros ha viajado desde el cráter, con 100 mts. de ancho promedio, alcanzando la localidad de #Batubulan evacuando 17 familias (58 personas) #AlertaNaranja pic.twitter.com/ERk9pSj7PC

— EarthQuakesTime (@EarthQuakesTime) 5. února 2019

Turisté byli vyzváni, aby se drželi mimo 2,5kilometrový okruh kolem sopky. Obyvatelé místních obcí si mají připravit ochranné masky v případě většího spadu popela.

Karangetang je jeden z asi 130 aktivních vulkánů v Indonésii. Mohutná erupce sopky připravila v roce 2011 o život čtyři lidi.

sopka Karangetang indonésie sopky

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy