Japonský ostrov Hokkaidó zasáhlo zemětřesení, hrozí sesuvy půdy

Zemětřesení o síle 5,7 stupně zasáhlo dnes nejsevernější japonský ostrov Hokkaidó. Zatím nejsou žádné informace o zraněných nebo škodách a nehrozí ani přívalová vlna cunami; otřesy by ale mohly způsobit sesuvy půdy. Informovala o tom agentura AP.

Podle japonské meteorologické agentury zasáhly otřesy jihozápadní část ostrova, jejich ohnisko bylo v hloubce zhruba 30 kilometrů. Mluvčí vlády Jošihide Suga na tiskové konferenci uvedl, že u jaderných elektráren v této oblasti nebyly zjištěny žádné problémy.

【Airport reopens runway】Transport authorities say New Chitose Airport in Hokkaido has reopened one of its two runways.The airport closed both of its runways for safety checks after the earthquake.The other runway remains closed. #earthquake #Hokkaido

— NHK生活・防災 (@nhk_seikatsu) 21. února 2019

Státní televize varovala před možnými sesuvy půdy. Stejná oblast byla zasažena loni v září otřesy o síle 6,7 stupně Richterovy škály, které vyvolaly desítky sesuvů půdy, pod nimiž zahynulo více než 40 lidí. Desítky dalších utrpěly zranění.

Zemětřesení jsou v Japonsku poměrně běžná. Země leží v seizmicky velmi aktivní oblasti, v níž dojde k pětině všech světových zemětřesení o síle šesti a více stupňů.

V březnu 2011 zasáhlo severovýchod Japonska silné zemětřesení devátého stupně a následná přívalová vlna cunami. Na 19.000 lidí tehdy přišlo o život nebo jsou od té doby pohřešovaní. Vlna také způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko zemětřesení v Japonsku Zemětřesení Sesuv půdy

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bürgenstock

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy