Nejen v Česku řádí spalničky. Na Madagaskaru mají na svědomí přes 900 obětí

Epidemie spalniček trvající kolem půl roku si na Madagaskaru už vyžádala životy více než 900 lidí. Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na informace Světové zdravotnické organizace (WHO) a Dětského fondu OSN (UNICEF).

Podle údajů WHO od září, kdy se infekční virové onemocnění na ostrově ležícím při jihovýchodním pobřeží Afriky začalo šířit, se nakazilo více než 68.000 lidí. Potvrzeno přitom je, že spalničky mají na svědomí úmrtí 553 nakažených, v dalších 373 případech to sice ještě potvrzeno není, ale je to velmi pravděpodobné.

Za epidemii na Madagaskaru může už řadu let trvající nízká imunita obyvatel proti spalničkám, vysvětlil podle AP mluvčí Světové zdravotnické organizace Tarik Jašarević. Dodal, že podle WHO a UNICEF se odhaduje, že míra proočkovanosti je na ostrově nižší než 60 procent. Podle odborníků se spalničky nemohou šířit, pokud má očkování aspoň 95 procent dětí do tří let.

Klesající proočkovanost proti spalničkám registruje také Česko, neboť někteří rodiče odmítají nechat své potomky očkovat. V roce 2007 mělo toto očkování v České republice zhruba 98 procent dětí do tří let, od roku 2013 údaj každoročně klesá. V roce 2013 proočkovanost dosahovala necelých 89 procent a do roku 2017 klesla pod 84 procent. Státní zdravotní ústav letos do poloviny února evidoval 93 případů spalniček; loni za celý rok jich bylo 207.

Související

Více souvisejících

Spalničky Madagaskar WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vracet uprchlíky na Ukrajinu? Polsko je pro, Maďarsko to dělat nehodlá

Maďarsko nevydá uprchlíky Ukrajině a nezkoumá ani to, zda se jich týká branná povinnost, uvedl pro komerční televizi ATV maďarský vicepremiér Zsolt Semjén.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy