Indické a pákistánské letouny se minulý týden střetly ve vzduchu. Vítězem se stal Pákistán, který sestřelil indický letoun a zajal jeho pilota. Pro Indii se jednalo o mimořádně ponižující moment, protože se odhalila slabost její armády, tvrdí list New York Times.
Indie a Pákistán spojuje dlouholetá historie vzájemné podezřívavosti a nepřátelství. Jejich letecký souboj se nicméně odehrál bezmála po takřka padesáti letech, poukazuje New York Times, a sloužil jako jedinečný test schopností indické armády. A nedopadl pro miliardovou zemi příliš pozitivně.
Podle odhadů indické vlády by země dokázala své vojáky zásobovat municí jen 10 dní, pokud by vypukl intenzivní válečný konflikt. Indie trpí též zastaralým armádním vybavením. 68% vybavení je tak staré, že jej lze považovat „archivní“. Sestřelené indické letadlo to dokazuje – jednalo se o starou stíhačku MiG|-21 ještě z dob SSSR.
Podle indických zdrojů letadlo sestřelila mnohem modernější stíhačka F-16, vyráběná USA. Pákistán to odmítá. USA tvrdí, že celou záležitost důkladně prozkoumají, její použití by mohlo být považováno za překročení obchodní smlouvy, kterou USA s Pákistánem uzavřely ohledně amerických dodávek zbraní Pákistánu.
Během studené války Američané silně vojensky spolupracovaly s Pákistánem. S Indií, která udržovala s SSSR neutrální vztahy, byla spolupráce minimální. Tyto vazby se udržely i po pádu SSSR, nicméně USA se v posledních letech odvrací od Pákistánu směrem k Indii.
Spojené státy vyčítají Pákistánu, že navzdory vzájemným závazkům a vojenské spolupráci stále podporuje a toleruje na svém území islamistické teroristické skupiny. USA kvůli tomu na začátku minulého roku zmrazily vojenské finanční fondy určené na podporu pákistánské armády.
Americký příklon k Indii je však především kvůli Číně. Zatímco Pákistán se k ní stále těsněji přimyká v rámci participace na jejím mamutím projektu Jeden pás, jedna stezka (One Belt, One Road – OBOR), Indie neskrývá svoji podezřívavost. S Čínou má Indie napjaté vztahy ohledně bhútánské plošiny Doka, kterou si nárokuje jak Čína, tak indický spojenec Bhútán. Obě země na území začaly posílat své vojáky, navzdory silným proklamacím obou stran se ale ani jedna nerozhodla zopakovat konflikt z roku 1962.
USA vnímají Indii jako cenného spojence proti mocenské expanzi Číny. Snaží se prostřednictvím armádních prodejů pomoci Indii překovat značnou propast, která vládne mezi ní a do armády velmi investující Čínou. Jak podotýkají New York Times, armádní obchody mezi USA a Indie v poslední dekádě vystoupily prakticky z nuly na 15 miliard dolarů.
Stále to však není rovný zápas. Zatímco v roce 2018 Indie měla vojenský rozpočet ve výši 45 miliard dolarů, ten čínský byl 175 miliard dolarů. Indie většinu svých armádních výdajů věnuje na platy a penze indických vojáků. Jen 14 miliard je využíván k nákupu nového technického vybavení, jehož rychlé získání navíc znemožňuje obrovská a pomalá byrokracie.
Indie tak momentálně není ani konkurentem pro Čínu, ale ani pro menší Pákistán, který vydává na obranu mnohem méně. Pákistán těží z dlouhodobé vojenské spolupráce z USA i z současné vojenské spolupráce z Čínou a ačkoliv zaostává, co se týče počtu lodí i armádního personálu, má početnější a lepší letectvo, které využívá moderní čínské a americké stroje. Sestřelení indického pilota to dosvědčuje.
USA však stále mají za to, že Indie v dlouhodobějším horizontu je cenným spojencem proti Číně. Výhodou je její geografie. Magazín Foreign Policy poukazuje na to, že zatímco Indie může v případě námořních bojů využít krátké a přímé cesty a přestavět ostrovní řetězce Andamany a Nikobary v těžce dobyvatelné pevnosti, čínské námořnictvo bude muset překročit sporné území, ve kterém se odkryje dalším svým konkurentům – Japonsku, Jižní Koreji a samozřejmě USA. Členitý terén, který odděluje obě země, zamezuje efektivnímu využívání jejich masivních peších armád. Čína má nicméně – jako Pákistán – výhodu v lepším letectvu.
Související
"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby
Zapomenutá fronta. Indie zápasí s Čínou o jadernou nadvládu, posiluje i Pákistán
Indie , Pákistán , Armáda Indie , USA (Spojené státy americké) , Čína
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Na silnicích pozor. Problémy budou i v pondělí, avizují meteorologové
před 1 hodinou
Trump už sestavuje administrativu. Prozradil dvě jména, která v ní nebudou
před 2 hodinami
Piráty opouští i bývalý europoslanec Kolaja. V červnu je ještě vedl do voleb
před 3 hodinami
Rusové vysvětlili, proč Kreml doufal ve vítězství Harrisové. Jde o Ukrajinu
před 4 hodinami
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
před 5 hodinami
Počasí v Šumperku si žádalo vysvětlení. Meteorologové řekli, proč sněžilo
před 6 hodinami
Rusové posílají vojáky na porážku. Říjnové ztráty na Ukrajině byly zatím nejvyšší
před 7 hodinami
Desítky mrtvých po izraelském náletu v Gaze. Více než třetinu obětí tvoří děti
před 8 hodinami
Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo
před 9 hodinami
Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří
před 9 hodinami
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
před 10 hodinami
Trumpův poradce odkryl karty ohledně války na Ukrajině. Krym je pryč, vzkazuje
před 11 hodinami
Severokorejci se v Rusku utrhli ze řetězu. Propadli filmům pro dospělé
před 11 hodinami
Počasí komplikuje dopravu. Na D3 havarovalo několik aut, problémy hrozí i dnes
před 13 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Vliv bude mít brázda nižšího tlaku vzduchu
včera
Fico chce změnu ve volebním systému. Putinizace Slovenska, reaguje opozice
Aktualizováno včera
StarDance má za sebou muzikálový večer. Herecká sestava přišla o jednoho člena
včera
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
včera
Piráti zvolili Hřibovi nejbližší tým. Post ve vedení obhájila jediná osoba
včera
Skandinávie si připouští vážný problém. Stín podezření padá na Írán
Ve Skandinávii panují po několika podezřelých incidentech obavy. Švédská bezpečnostní služba Sapo dokonce uvedla, že výbuchy a střelbu poblíž izraelských velvyslanectví ve Stockholmu a Kodani může mít na svědomí Írán.
Zdroj: Tereza Marešová