Máme munici jen na deset dní, přiznává Indie. Zatímco její letectvo využívá stroje ze sovětské éry, Pákistán má k dispozici moderní čínské a americké letouny

Indické a pákistánské letouny se minulý týden střetly ve vzduchu. Vítězem se stal Pákistán, který sestřelil indický letoun a zajal jeho pilota. Pro Indii se jednalo o mimořádně ponižující moment, protože se odhalila slabost její armády, tvrdí list New York Times.

Indie a Pákistán spojuje dlouholetá historie vzájemné podezřívavosti a nepřátelství. Jejich letecký souboj se nicméně odehrál bezmála po takřka padesáti letech, poukazuje New York Times, a sloužil jako jedinečný test schopností indické armády. A nedopadl pro miliardovou zemi příliš pozitivně.

Podle odhadů indické vlády by země dokázala své vojáky zásobovat municí jen 10 dní, pokud by vypukl intenzivní válečný konflikt. Indie trpí též zastaralým armádním vybavením. 68% vybavení je tak staré, že jej lze považovat „archivní“. Sestřelené indické letadlo to dokazuje – jednalo se o starou stíhačku MiG|-21 ještě z dob SSSR.

Podle indických zdrojů letadlo sestřelila mnohem modernější stíhačka F-16, vyráběná USA. Pákistán to odmítá. USA tvrdí, že celou záležitost důkladně prozkoumají, její použití by mohlo být považováno za překročení obchodní smlouvy, kterou USA s Pákistánem uzavřely ohledně amerických dodávek zbraní Pákistánu.

Během studené války Američané silně vojensky spolupracovaly s Pákistánem. S Indií, která udržovala s SSSR neutrální vztahy, byla spolupráce minimální. Tyto vazby se udržely i po pádu SSSR, nicméně USA se v posledních letech odvrací od Pákistánu směrem k Indii.

Spojené státy vyčítají Pákistánu, že navzdory vzájemným závazkům a vojenské spolupráci stále podporuje a toleruje na svém území islamistické teroristické skupiny. USA kvůli tomu na začátku minulého roku zmrazily vojenské finanční fondy určené na podporu pákistánské armády.

Americký příklon k Indii je však především kvůli Číně. Zatímco Pákistán se k ní stále těsněji přimyká v rámci participace na jejím mamutím projektu Jeden pás, jedna stezka (One Belt, One Road – OBOR), Indie neskrývá svoji podezřívavost. S Čínou má Indie napjaté vztahy ohledně bhútánské plošiny Doka, kterou si nárokuje jak Čína, tak indický spojenec Bhútán. Obě země na území začaly posílat své vojáky, navzdory silným proklamacím obou stran se ale ani jedna nerozhodla zopakovat konflikt z roku 1962.

USA vnímají Indii jako cenného spojence proti mocenské expanzi Číny. Snaží se prostřednictvím armádních prodejů pomoci Indii překovat značnou propast, která vládne mezi ní a do armády velmi investující Čínou. Jak podotýkají New York Times, armádní obchody mezi USA a Indie v poslední dekádě vystoupily prakticky z nuly na 15 miliard dolarů.

Stále to však není rovný zápas. Zatímco v roce 2018 Indie měla vojenský rozpočet ve výši 45 miliard dolarů, ten čínský byl 175 miliard dolarů. Indie většinu svých armádních výdajů věnuje na platy a penze indických vojáků. Jen 14 miliard je využíván k nákupu nového technického vybavení, jehož rychlé získání navíc znemožňuje obrovská a pomalá byrokracie.

Indie tak momentálně není ani konkurentem pro Čínu, ale ani pro menší Pákistán, který vydává na obranu mnohem méně. Pákistán těží z dlouhodobé vojenské spolupráce z USA i z současné vojenské spolupráce z Čínou a ačkoliv zaostává, co se týče počtu lodí i armádního personálu, má početnější a lepší letectvo, které využívá moderní čínské a americké stroje. Sestřelení indického pilota to dosvědčuje.

USA však stále mají za to, že Indie v dlouhodobějším horizontu je cenným spojencem proti Číně. Výhodou je její geografie. Magazín Foreign Policy poukazuje na to, že zatímco Indie může v případě námořních bojů využít krátké a přímé cesty a přestavět ostrovní řetězce Andamany a Nikobary v těžce dobyvatelné pevnosti, čínské námořnictvo bude muset překročit sporné území, ve kterém se odkryje dalším svým konkurentům – Japonsku, Jižní Koreji a samozřejmě USA. Členitý terén, který odděluje obě země, zamezuje efektivnímu využívání jejich masivních peších armád. Čína má nicméně – jako Pákistán – výhodu v lepším letectvu.  

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie Pákistán Armáda Indie USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rusové vysvětlili, proč Kreml doufal ve vítězství Harrisové. Jde o Ukrajinu

K nelibosti Moskvy skončily americké prezidentské volby vítězstvím Donalda Trumpa. Zdroje z Ruska vysvětlily, proč Kreml doufal v triumf viceprezidentky Kamaly Harrisové. Podle serveru Meduza šlo o kalkul související s válkou na Ukrajině. Předpokládal se totiž scénář, který by odvrátil zraky Američanů od konfliktu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

před 9 hodinami

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Trumpův poradce odkryl karty ohledně války na Ukrajině. Krym je pryč, vzkazuje

Zejména Evropa si pokládá otázku, jaký bude přístup Donalda Trumpa k válce na Ukrajině, která trvá už déle než dva a půl roku. Bývalý poradce zvoleného amerického prezidenta Bryan Lanza tvrdí, že cílem Trumpovy administrativy bude dosažení míru. Kyjev prý nemá počítat s tím, že by mu Washington pomáhal s opětovným získáním okupovaných území. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

včera

včera

Skandinávie si připouští vážný problém. Stín podezření padá na Írán

Ve Skandinávii panují po několika podezřelých incidentech obavy.  Švédská bezpečnostní služba Sapo dokonce uvedla, že výbuchy a střelbu poblíž izraelských velvyslanectví ve Stockholmu a Kodani může mít na svědomí Írán. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy