Muslimové chtějí na Nový Zéland. Po útoku v Christchurch výrazně stoupl počet žádostí o vízum

Po útocích na mešity v novozélandském Christchurchu dochází k nečekanému obratu. Roste počet lidí, kteří se sem chtějí přesídlit, převedším Američanů a lidí z muslimských zemí. Novozélandský imigrační úřad však nestíhá po útoku vyřizovat víza, protože dává přednost rodinným příslušníkům obětí útoku. Podle kritiků to jsou však jen výmluvy, úřad podle nnich už delší dobu neplní své funkce tak, jak by měl.

Novozélandská imigrační agentura ve čtvrtek uvedla, že registrace zájmu o život a práci na Novém Zélandu - první krok k žádosti o vízum - vzrostly během 10 dnů po útoku v porovnání s deseti dni před útokem.

Před útokem bylo podáno 4 844 registrací, po útoku 6 457 registrací, uvedl Peter Elms, asistent generálního ředitele společnosti Immigration New Zealand. Největší nárůst pocházel ze Spojených států. Před útokem Američané podali 674 registrací, po útoku 1 165 registrací.

Není jasné, nakolik v rozhodnutí Američanů hrál fakt, že novozélandské vláda se po útoku rozhodla výrazně zpřísnit vlastnictví a používání zbraní. V USA se o podobných regulací mluví prakticky po každé střelbě, zatím ale bez výsledku, protože Republikánská strana to považuje za omezování práva držet zbraň zaručovaného Druhým dodatkem Ústavy USA.

O Nový Zéland se kromě Američanů zvláště zajímají obyvatelé převážně muslimských zemí. Lidé z Pákistánu, odkud bylo devět obětí útoku, podali 333 registrací po útoku, před útokem to bylo 65. Lidé z Malajsie podali 165 aplikací, před útokem to bylo 67.

Na jejich rozhodnutí zřejmě mělo vliv jednání novozélandské premiérky Jacindy Ardernová, která po útoku oslovila parlament arabským pozdravem „Salám alejkum“ a která při návštěvách mešit a setkávání s rodinami obětí útoku nosila hidžáb. Za svůj postoj si vysloužila uznání mnoha vůdců islámského světa, včetně tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který používal videa na shromážděních své strany jako příklad nenávisti, které čelí muslimové.

Migranti, oslovení novozélandským zpravodajským serverem Stuff, tvrdí, že nejsou překvapeni z nárůstu zájmu o zemi a přičítají to Ardernové a celkové stále poměrně klidné, optimistické a tolerantní atmosféře v zemi i po útoku. Podle jedné migranty z Francie, která zažila teroristické útoky v Paříži v roce 2015, se zde i po útoku cítí bezpečně a na rozdíl od Francie necítí, že by země byla rozdělena.

Není to poprvé, co zvýšil počet registrací poté, co došlo k médii velmi zmiňované události, upozorňují New York Times. 24 hodin po zvolení Donalda Trumpa prezidentem obdrželi úředníci pro imigraci 7 000 registrací od Američanů, 17 000 během celého měsíce. Od té doby se objevuje každý měsíc 3 000 a více projevů zájmu od občanů USA.

Novozélandský imigrační úřad varoval zájemce o víza, že jejich udělení se může výrazně pozdržet, protože je dávána přednost registracím rodin dotčených teroristickým útokem. Podle imigračního právníka Alastaira McClymonta je to však jen příhodná výmluva na pomalé fungování úřadu. „ Zpoždění začalo v listopadu, ne před 10 dny," cituje jej rádio Radio New Zealand. Dle něj to ohrožuje podniky, které čekají na pracovní víza i lidi, kteří čekají na výsledky partnerských víz.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland migrace imigrace Muslimové USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 11 hodinami

před 17 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy