Čína pořádá druhý summit o Hedvábné stezce. Dorazí 37 státníků včetně Putina či Zemana

Téměř čtyřicet vůdců zemí z celého světa se tento týden sjede do Číny, která pořádá druhý summit k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Podle analytiků se bude Čína na vrcholné schůzce v prvé řadě snažit rozptýlit obavy, které tato ambiciózní iniciativa v poslední době vyvolává. Západní země opakovaně poukazují na nedostatečnou transparentnost projektu a podezírají Peking, že chce prostřednictvím nové Hedvábné stezky především rozšiřovat svou moc. Ekonomové také varují před přílišným zadlužováním chudších států zapojených do projektu.

Čínský prezident Si Ťin-pching představil plán nové Hedvábné stezky v roce 2013 jako svou klíčovou iniciativu v oblasti zahraniční politiky. Cílem je zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou a Afrikou a tím zlepšit i obchodní a ekonomickou spolupráci.

Dvoudení summit, který čínská vláda označuje za nejdůležitější událost země v letošním roce, slavnostně začne v pátek 26. dubna; předcházet mu budou dnešní fóra a konference na téma nové Hedvábné stezky. Čínský ministr zahraničí Wang I oznámil, že na summit přijede 37 státníků, tedy o osm více, než jich bylo na první vrcholné schůzce o nové Hedvábné stezce před dvěma lety v Pekingu. Celkem bude delegátů na 5000 a čínský prezident přednese na úvod projev.

Belt and Road Studies Network inaugurated #BRI https://t.co/L6IWALzVN6 pic.twitter.com/8QmMoFtGvI

— China Economic Net (@CEcn_News) 25. dubna 2019

Mezi účastníky bude mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, český prezident Miloš Zeman, rakouský kancléř Sebastian Kurz či italský premiér Giuseppe Conte, jehož země se jako první ze skupiny průmyslově nejvyspělejších států G7 rozhodla k iniciativě nové Hedvábné stezky připojit. Na summit přijede i generální tajemník OSN Antonio Guterres či šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Český prezident projekt nové Hedvábné stezky opakovaně podpořil a v minulosti prohlásil, že by si přál, aby do něj byla zapojena i Česká republika. Původní plány s podílem Česka nepočítaly.

Spojené státy, které hlasitě kritizovaly italskou účast v čínské iniciativě, naopak oznámily, že vyšlou jen delegaci na nízké úrovni, složenou pravděpodobně z představitelů amerického velvyslanectví v Pekingu. Nižší zastoupení budou mít také Japonsko, Indie a velké země Evropské unie s výjimkou Itálie.

Na závěr summitu se očekává společné prohlášení, které je podle návrhu citovaného agenturou APA formulováno tak, aby uspokojilo všechny zúčastněné. Dokument, který má i s přílohami 16 stran, hovoří o spojení zemí po souši i po moři, klade ale také důraz na ochranu životního prostředí, šetrnější zacházení se zdroji, jako je voda, jakož i na boj proti korupci. Nikdo nebude diskriminován a se všemi zeměmi a firmami se bude zacházet stejně, zdůrazňuje dokument.

Změna atmosféry oproti summitu konanému před dvěma roky je ale podle agentury Reuters jasně patrná. Zatímco v roce 2017 byla vrcholná schůzka v Číně mohutně propagována ve státních médiích a její termín vláda oznámila zhruba měsíc dopředu, tentokrát probíhaly přípravy v podstatně větší tichosti a datum schůzky Peking potvrdil teprve minulý pátek.

Čínští politici se mezitím opakovaně snažili zmírnit obavy ostatních zemí týkající se nové Hedvábné stezky. "Iniciativa Pásu a cesty je otevřená, přístupná všem a transparentní. Nejedná se o žádnou geopolitickou hru," prohlásil v sobotu Jang Ťie- čch', který stojí v čele zahraničního výboru vládnoucí čínské komunistické strany. Zároveň odsoudil "zaujaté kritiky", kteří se podle jeho slov pokoušejí projekt očernit a tvrdí, že pro mnohé země se jedná o dluhovou past.

Čínský ministr financí Liou Kchun dnes uvedl, že Čína se u projektů bude maximálně snažit předejít dluhovým rizikům. Řada asijských zemí si stěžuje na nákladnost projektů, kvůli níž už byly některé z nich pozastaveny, včetně výstavby elektrárny v Pákistánu či letiště na Srí Lance. Další projekty byly zrušeny poté, co se v Malajsii a na Maledivách dostaly k moci vlády, které nejsou nakloněné tak těsné spolupráci s Čínou, připomněla agentura Reuters.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Hedvábná stezka Wang I (čínský ministr zahraničí)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy