Americká armáda se spojenci cvičí u Číny. Velmoc zuří

Válečné lodě Spojených států, Japonska, Indie a Filipín se zúčastnily společného námořního cvičení ve sporné oblasti Jihočínského moře, které si územně nárokuje Čína. S odvoláním na americké námořnictvo o tom dnes informovala agentura Reuters. Peking označil tento krok za narušení čínské suverenity.

Na týdenním cvičení, které skončilo ve středu, byly přítomny námořní síly čtyř zemí, včetně amerického torpédoborce USS William P. Lawrence. Japonsko na cvičení vyslalo jednu ze svých dvou velkých letadlových lodí, nosič vrtulníků Izumo, Indie torpédoborec INS Kolkata a tanker INS Shakti. Filipíny pak hlídkovou loď BRP Andrés Bonifacio.

Čína si na základě vlastního prohlášení přivlastňuje téměř celou strategickou oblast Jihočínského moře. Územní nároky si ale činí také okolní země, včetně Bruneje, Malajsie, Japonska, Vietnamu, Indonésie, Tchaj-wanu a Filipín. Indie a Spojené státy v oblasti žádná území nemají.

V Jihočínském moři už se podobná námořní cvičení v minulosti konala, demonstrace síly čtyř zemí ale Pekingu dává signál nesouhlasu s místní územní politikou. Námořní akce cizího státu považuje Čína za narušení své svrchovanosti v regionu. Spojené státy stejně jako okolní země nárok Číny na zmíněnou oblast neuznávají.

Minulý týden proplula dvě americká plavidla spornou oblastí Tchajwanského průlivu, který odděluje Čínu od ostrova Tchaj-wan. Další torpédoborce se v oblasti objevily v pondělí. Podobné manévry můžou zvýšit napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Diplomatické vztahy mezi oběma velmocemi už jsou přitom tak dost napjaté kvůli nynějšímu obchodnímu sporu.

Související

Lodní doprava, ilustrační fotografie.

Húsiové zasáhli americkou nákladní loď. Ke dnu ji však neposlali

Húsiové se v pondělí přihlásili k útoku na americkou nákladní loď v Adenském zálivu. Mluvčí jemenských povstalců podporovaných Íránem uvedl, že při vojenské operaci byly použity vhodné protilodní rakety. Plavidlo se každopádně útočníkům potopit nepodařilo. 

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) Japonská armáda Čína Indie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy